Volvo vrea fabrici in China, Rusia si India
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Volvo intentioneaza sa se isi extinda facilitatile de productie si vanzarile in China, India si Rusia.
"Nu avem in acest moment nicio intentie de a ridica stabilimente de productie in Statele Unite ale Americii. Constructiile din Europa sunt absolut inferioare din punctul de vedere al pretului. Insa nu putem exclude din calcul faptul ca pe termen lung SUA poate fi o solutie. Pietele pe care ne concentram atentia in acest moment sunt altele, si aici ma refer mai ales la China, India sau Rusia", a declarat presedintele Volvo, Fredrik Arp, cu ocazia unui congres organizat la Praga.
In acest moment, Volvo produce efectiv in doua uzine suedeze si intr-una din China, capacitatea anuala de productie fiind de 590.000 de unitati anual. Seful Volvo afirma ca, pentru a multumi cererile, suedezii ar trebui sa produca circa 600.000 de unitati pe an pana in 2010. Anul trecut, Volvo a produs 426.589 de masini.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Mini își revizuiește planurile sale de electrificare din cauza ritmului prea mic al vânzărilor de mașini electrice. Motoarele termice vor face parte din ofertă și după 2030. (18.04)
-
Constructorul italian de automobile anunță un nou nivel de echipare de bază pentru SUV-ul Grecale. Acesta înlocuiește vechiul nivel GT și se numește chiar Grecale. Motorizarea este una mild-hybrid și oferă 300 de cai putere. (18.04)
-
Porsche a stabilit un nou record pe Nürburgring pentru mașinile cu transmisie manuală cu noul 911 GT3. Pilotul de uzină Jorg Bergmeister a reușit să înregistreze un timp de 6:56.294 cu un 911 GT3 din 2025 echipat cu transmisie manuală în 6 trepte. (18.04)
-
Noul Volvo S90 facelift: display central de 11.2 inch și versiune PHEV cu 80 km autonomie electrică
-
Acesta este noul Subaru Outback: două motorizări cu până la 260 CP
-
Hyundai prezintă o nouă generație de motoare hibride: consum mai mic cu 45%
-
Renault a dezvoltat un sistem hibrid care poate fi montat în mașinile electrice
-
Noi detalii despre Mazda EZ-60: versiune cu motor termic pe post de generator
trebuie sa avem acest info, pt a ne feri de ...chinezarii (parca vad ca sar unii ca standardele Volvo se aplica etc etc...d`aia intreaba lumea de diverse modele dak sunt fabricate la turci sau in Germania, Franta etc.)
"Volvo va produce modelul S40 la o uzina din sud-vestul Chinei, unde va asambla aproximativ 10.000 de masini pe an, a declarat, luni, presedintele Volvo, Fredrik Arp, citat de Reuters."