Volkswagen și Cupra au depășit Tesla pe piața mașinilor electrice în Germania

de Tiberiu Safta
Luni, 10.02.2025
Newsletter Eşti curios de ceea ce se întâmplă în lumea auto? Îţi trimitem ştirile zilei direct pe e-mail.
Tesla a fost depășită pe piața mașinilor electrice din Germania de alte 3 mărci în luna ianuarie. Vânzările mărcii americane s-au prăbușit în prima lună a anului din cauza acțiunilor politice ale lui Elon Musk.

Potrivit noului raport al Autorității Federale de Transport Rutier din Germania (KBA), Volkswagen a vândut cele mai multe mașini electrice în luna ianuarie. Conform raportului, marca din Wolfsburg a vândut cu 6521 mai multe mașini electrice față de aceeași perioadă a anului trecut.

Surprinzător, brand-ul cu a doua cea mai mare creștere a fost Cupra. Marca spaniolă a reușit să vândă cu 2520 mai multe mașini electrice prin comparație cu ianuarie 2024.

De cealaltă parte, Tesla a vândut cu 1875 mai puține mașini decât în prima lună a anului trecut. Marca americană deținută de Elon Musk are acum o pondere de piață de numai 4%, după ce a coborât de la 14%, cât era în ianuarie 2024. La acest capitol, Tesla se află acum în spatele mai multor mărci europene, cum ar fi BMW, Skoda, Mercedes-Benz și Audi. De asemenea, vânzările de mașini electrice au crescut cu 54% în Germania, în prima lună a acestui an.

Manifestările politice ale lui Elon Musk au dus la scăderea drastică a vânzărilor Tesla în Europa.

Șeful mărcii a fost acuzat că a făcut salutul nazist în timpul inaugurării președintelui american Donald Trump. Același Musk și-a mai declarat și susținerea pentru partidul Alternativa pentru Germania (AfD), considerat un partid extremist. Politicienii celorlalte partide din Germania consideră poziția lui Musk ca fiind o ingerință electorală.

via Economica

Comentarii (5)

  • espertul
    Tesla nu mai vede vanzari ok in Germania pana Musk nu-si baga mintile in cap, extremisti sunt si de o parte si de alta, dar nu e treaba lui nenea Elon cine castiga alegerile prin Europa, se vede deja presedintele omenirii, o da in penibil .
    8 2
  • Nu prea are treaba cu Musk ci pur si simplu Tesla vindea ca era cam singura pe piata. Acum vin din urma si ceilalti.
    1 1
  • Cătălin
    Vânzările Tesla nu au scăzut din cauza salutului. Trebuie sa întrebi fiecare cumpărător de VW-Cupra de ce a ales acele mărci si nu Tesla. VW este o marca prin definiție marca poporului nz așa că mai scutiți vrajeala
    1 7
  • Lasă că lansează Swastikar anul asta. Depozit 5000 euro și o primești în 2035 la preț dublu. Pana atunci îți dă o șapcă MAGA și un nas de clovn.
    4 6
  • Corect, VW, ca și Bmw, sunt foste mărci naziste, doar ca până acum câteva luni, cel puțin electricele VW erau mult în urma Tesla la vânzări în Germania, ciudat cum reacționează piața, nu ? Dar aici vorbim de piața adevărată, nu cea de pe bursă .
    8 0

Adauga un comentariu

Automarket nu este responsabil pentru acuratetea informatiilor din comentariile postate de cititori. Ne rezervam dreptul de a selecta comentariile.
cod
Greu de citit? Regenerare cod
Intrebari & Raspunsuri Close
Inchide notificarea pentru