Versiunea Skoda a lui Volkswagen Up va costa 5.000 de euro
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Cehii de la Skoda vor construi o versiune proprie a viitoarei citadine Volkswagen Up, aceasta urmand sa coste circa 5000 euro. Modelul va fi lansat dupa introducerea pe piata a lui Volkswagen Up si ar putea primi numele Joyster. Numele nu este inca definitiv, acesta fiind preluat de la un concept Skoda prezentat in urma cu cativa ani.
Skoda va fi cel de-al treilea producator din grupul VAG care dezvolta o versiune proprie a lui Volkswagen Up. Spre deosebire de Audi, care va dezvolta versiuni hibride si, probabil, electrice ale modelului sau, varianta de la Skoda ar putea fi disponibila doar in versiuni echipate cu motoare conventionale.
Pentru moment, Skoda, Audi si Volkswagen sunt singurii producatori din grupul VAG care vor folosi platforma lui Up. In cazul in care SEAT va dezvolta o versiune proprie a lui Volkswagen Up, producatorul spaniol ar putea avea probleme de marketing deoarece trebuie sa comercializeze un produs aproape identic cu cel al cehilor si al germanilor.
Via | Autocar
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Mercedes-Benz a anunțat oficial că va lansa o nouă generație de modele utilitare cu motoare termice. Noile modele vor fi bazate pe arhitectura dedicată VAN.CA. (21.02)
-
MG a anunțat o nouă motorizare pentru modelele MG3 și ZS. Noul motor pe benzină este pur termic și face ca cele două modele să fie acum și mai accesibile ca preț. (21.02)
-
Francezii de la Alpine au publicat prima imagine oficială sugestivă cu viitorul A390, un viitor crossover electric de performanță. Totodată, a fost confirmată și data lansării. (21.02)
-
Noua Dacia Duster Redust Sport: versiune tunată cu preț de peste 50.000 euro
-
Noul Volvo XC60 facelift: sistem multimedia mai rapid și materiale noi la interior
-
BYD va produce mașini electrice în Europa din octombrie
-
Primele imagini cu noul Mitsubishi Grandis, fratele geamăn al lui Renault Symbioz
-
Aceasta este noua Kia EV4: debutează în 27 februarie, în variantă hatchback și sedan
Eu totusi cred ca preturile vor porni de la 5 mii pana la maxim 12 mii in cazul Audi. Nu stiu cine-i atat de fraier sa dea pe o masina de 10 ori mai mult decat declara producatorul ca costa, decat daca masina aia ii satisface toate nevoile. Ceea ce personal nu cred ca e cazul cu acest UP.
1. 30%- dezvoltare si proiect
2. 30%-cheltuieli productie
3. 30 %- profit
4. 10%- dealerii
PS; la pretul anuntat de 9000 euro, e simplu de calculat.:)