Versiunea de serie a lui Infiniti Etherea va fi bazată pe Mercedes A-Klasse
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Infiniti va lansa o versiune de serie a lui Etherea în 2013. Modelul promite să schimbe percepţia publicului despre clasa compactă, iar cei de la Car and Driver spun că succesorul lui Etherea va fi bazat pe platforma lui Mercedes-Benz A-Klasse, un alt model care îşi propune să revoluţioneze segmentul de care aparţine. Noul A-Klasse împarte platforma MFA cu B-Klasse, dar Infiniti va avea o versiune proprie a respectivei platforme.Gama de motorizări va include atât diesel-uri, cât şi "benzinare", iar un sistem de propulsie hibrid este "în cărţi". Sunt şanse mari ca Infiniti să dezvolte o versiune electrică a acestui model, dar ipoteza nu a fost confirmată de oficialii mărcii.
Viitorul Etherea va deveni primul model din istoria constructorului nipon care adoptă tracţiunea faţă, producţia sa urmând să fie asigurată de uzina britanică din Sunderland. Infiniti mizează pe modelul compact, pe o versiune de lux a lui Nissan Leaf şi pe anticipatul crossover JX pentru a-şi îmbunătăţi rezultatele financiare. Divizia de lux Nissan speră să vândă până în 2016 un total de 500.000 de unităţi pe an, planurile sale de expansiune vizând 71 de ţări şi nu doar 36, pe câte activează în prezent.
"Sunt puţine mărci de volum care reuşesc să atingă şi piaţa premium.
Există un motiv pentru asta, ascuns undeva pe drumul de execuţie şi proiectare al modelelor. O marcă premium va avea nevoie de mai multă rigiditate torsională şi de un nivel mai bun NVH (zgomot, vibraţii, duritate) decât vei găsi pe un model de volum. Dacă ai un produs care se manevrează precum un A-Klasse sau un B-Klase, cu un nivel NVH comparabil, cu un nivel al rezistenţei torsionale comparabil, dar poţi să-l fabrici la un cost mai apropiat de un produs de volum, atunci eşti foarte competitiv. Exact asta încercăm să facem.", a declarat Andy Palmer, vicepreşedinte executiv Nissan America de Nord, despre motivaţia utilizării unei platforme Daimler pentru un produs Infiniti, în condiţiile în care marca niponă are în spate alianţa Renault-Nissan.Conceptul Etherea este unul dintre cele mai interesante modele prezentate în ultimii ani şi va face parte din ofensiva mărcii nipone de diversificare a gamei de produse de la şapte la 10 modele până în 2017. Debutul conceptului a avut loc la Salonul Auto de la Geneva din martie 2011, iar acesta a fost comparat din totdeauna cu Audi A3.
Via | CarAndDriver
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Aston Martin a efectuat ultimele teste de validare cu modelul Valhalla înainte de începutul producției. Noul model exotic va fi produs începând din acest an în doar 999 de exemplare. (02.04)
-
Nissan urmează să-și mărească gama de mașini electrice cu un nou model de oraș. Noua mașină va fi înrudită la nivel tehnic cu viitorul Renault Twingo. (01.04)
-
Toyota a lansat două versiuni noi pentru Hilux. Pentru prima dată în istoria modelului, camioneta japonezilor primește acum o versiune cu un motor mild-hybrid de 48 de volți. (31.03)
-
Prețuri noua Mazda 6e în România: start de la 43.500 euro
-
Primele imagini cu noul Nissan Leaf: crossover electric cu 600 km autonomie
-
Deschizător de drumuri
-
Ford vrea să patenteze o transmisie manuală pentru vehicule electrice
-
Acesta este noul Nissan Micra: hatchback exclusiv electric înrudit cu Renault 5 E-Tech
Pe mine in calitate de client, chiar nu ma intereseaza ce platforma utilizeaza masina atat timp cat e bine facuta si te rasfata la interior.
Plus de asta, Infiniti ofera servicii VIP unice in Romania.
si pentru cel din urma un exemplu ar fi HONDA.