UPDATE: Renault mentine productia de 1200 unitati/zi la Mioveni
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Prima de casare oferita de statul german a venit ca o gura de oxigen pentru Dacia, modelele constructorului roman fiind la mare cautare in randul nemtilor.
Pentru a face fata acestei cereri, Renault a anuntat oficial in luna februarie ca va majora productia uzinei de la Pitesti. Cererea de exemplare Logan si Sandero a facut ca, cel putin pentru moment, uzina de la Mioveni sa sfideze legile recesiunii economice. Situatia fericita in care s-a aflat Dacia la inceputul anului continua si in prezent. Oficialii romani au declarat ca cel putin pentru moment, productia se mentine la un nivel constant, respectiv cel fixat in luna februarie, de 1200 de unitati pe zi.
Alaturi de uzina romaneasca, Renault a marit productia si in cadrul uzinei Flins din Franta, modelele Clio si Twingo fiind si ele la mare cautare in randul germanilor.
Patrick Pelata, directorul operational Renault, a declarat ca divizia germana a grupului inregistreaza o crestere enorma a vanzarilor, stimulata de prima de casare de 2500 de euro.
Se pare ca vestile bune ii fac pe francezi sa spere la depasirea tintei stabilite pentru anul 2009, si anume aceea de a reduce stocurile de autovehicule.Pelata a declarat si ca in urmatorii cinci ani nu se va inchide nici o fabrica din Franta, decizia fiind influentata de angajamentul asumat de Renault la primirea creditului guvernamental de trei miliarde de euro.
via | Mediafax
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Mini își revizuiește planurile sale de electrificare din cauza ritmului prea mic al vânzărilor de mașini electrice. Motoarele termice vor face parte din ofertă și după 2030. (18.04)
-
Constructorul italian de automobile anunță un nou nivel de echipare de bază pentru SUV-ul Grecale. Acesta înlocuiește vechiul nivel GT și se numește chiar Grecale. Motorizarea este una mild-hybrid și oferă 300 de cai putere. (18.04)
-
Porsche a stabilit un nou record pe Nürburgring pentru mașinile cu transmisie manuală cu noul 911 GT3. Pilotul de uzină Jorg Bergmeister a reușit să înregistreze un timp de 6:56.294 cu un 911 GT3 din 2025 echipat cu transmisie manuală în 6 trepte. (18.04)
-
Noul Volvo S90 facelift: display central de 11.2 inch și versiune PHEV cu 80 km autonomie electrică
-
Acesta este noul Subaru Outback: două motorizări cu până la 260 CP
-
Renault a dezvoltat un sistem hibrid care poate fi montat în mașinile electrice
-
Noi detalii despre Mazda EZ-60: versiune cu motor termic pe post de generator
-
OFICIAL: Kia EV3 este Mașina Anului 2025 în lume
O sa tina dar nu o vesnicie!
O sa ne critice nemtii ca le-am vandut masini nesigure!
Va jucati cu vietile nemtilor!
"Patrick Pelata, directorul operational Renault, a declarat ca divizia germana a grupului inregistreaza o crestere enorma a vanzarilor, stimulata de prima de casare de 2500 de euro. Se pare ca vestile bune ii fac pe francezi sa spere la depasirea tintei stabilite pentru anul 2009, si anume aceea de a reduce stocurile de autovehicule. " ???
Adica ei produc... dar vor sa reduca stocul de automobile????