UPDATE: Fiat va plăti 1.27 miliarde de dolari pentru încă 16% din acţiunile Chrysler
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
UPDATE: Fiat a confirmat astăzi, oficial, zvonurile potrivit cărora va încerca achiziţionarea unui nou pachet de acţiuni până la jumătatea anului.
Italienii au ajuns la o înţelegere cu acţionarii Chrysler şi au decis să plătească 1.27 miliarde de dolari pentru controlul unui pachet de acţiuni de 16%, mai puţin decât se preconiza iniţial, adică 1.5 miliarde de dolari. Peninsularii nu pot cumpăra însă acţiunile până când constructorul american nu îşi achită datoriile către statul american.
Cu cele 16 procente, Fiat va ajunge să deţină 46% din Chrysler, procentul urmând să fie majorat încă o dată până la finalul anului. Experţii susţin că italienii vor mai cumpăra doar 5% din totalul acţiunilor, adică suficient pentru a deţine 51% din Chrysler şi controlul companiei.
După ce a reuşit să atingă o participaţie de 30% în cadrul Chrysler, grupul Fiat se gândeşte la următorul pas. Italienii conduşi de Sergio Marchionne vor să crească procentul pachetului de acţiuni în următoarele luni. Potrivit unor surse neoficiale, peninsularii se pregătesc să plătească 1.5 miliarde de dolari pentru încă 16% din acţiunile Chrysler.
Dacă zvonurile se adeveresc, Fiat se va apropia de controlul deplin al americanilor, cu 46% din pachetul de acţiuni. Fiat a demarat deja procedurile pentru obţinerea unui credit de 2.17 miliarde de dolari, bani ce vor fi folosiţi, probabil, pentru noul pachet de acţiuni.
Până atunci însă, italienii vor trebui să se îngrijească de achitarea completă a datoriilor de 7 miliarde de dolari pe care Chrysler le deţine la guvernele din SUA şi Canada. Italienii se lovesc practic de datoriile americanilor în încercarea lor de a prelua controlul total. De aceea se caută soluţii la băncile americane pentru transformarea datoriei sau achitarea ei.
via | reuters
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Economic
-
Ford Ranger a fost cel mai bine vândut pick-up în Europa, în 2024. Este pentru al 10-lea an consecutiv când modelul americanilor ocupă prima poziție în segmentul său. (13.02)
-
Tesla a fost depășită pe piața mașinilor electrice din Germania de alte 3 mărci în luna ianuarie. Vânzările mărcii americane s-au prăbușit în prima lună a anului din cauza acțiunilor politice ale lui Elon Musk. (10.02)
-
Un nou raport financiar arată că Ford a înregistrat pierderi de peste 5 miliarde de dolari în 2024. Constructorul american se așteaptă să piardă și mai mulți bani în 2025. (10.02)
-
Noua Dacia Duster Redust Sport: versiune tunată cu preț de peste 50.000 euro
-
Noul Volvo XC60 facelift: sistem multimedia mai rapid și materiale noi la interior
-
Primele imagini cu noul Mitsubishi Grandis, fratele geamăn al lui Renault Symbioz
-
BYD va produce mașini electrice în Europa din octombrie
-
Aceasta este noua Kia EV4: debutează în 27 februarie, în variantă hatchback și sedan
Comentarii (3)