Toyota se teme ca nu va mai avea profit in Europa
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Toyota ar putea pierde bani in Europa pentru prima data in sapte ani, daca vanzarile nu vor creste simtitor la inceputul anului 2009. Anul fiscal al Toyota Europa se termina pe 31 Martie, iar perspectiva este sumbra.
Compania a declarat o pierdere operationala de 71 de milioane de euro pe segmentul iulie-septembrie, iar directorul Toyota Europa, Tadashi Arashima, a declarat ca divizia sa va suferi o pierdere similara in perioada octombrie-decembrie. Tadashi Arashima spera ca situatia sa se imbunatateasca in primele trei luni ale anului 2009, pentru a putea indrepta situatia financiara a diviziei sale pe final de an fiscal.
“Sper ca rezultatele financiare sa se imbunatateasca, dar sunt prea multi factori inca incerti, cel mai pregnant fiind cererea pietei alaturi de presiunea financiara creata de competitorii nostri.”, a declarat Arashima Tadashi. Cu toate acestea, Toyota a inregistrat un profit de 53 de milioane de euro pe prima jumatate a anului fiscal 2008.
O serie de modele cheie vor ajuta marca japoneza sa se vanda in 2009, cele mai importante dintre acestea fiind noua generatie Avensis si microcar-ul iQ.
Toyota se asteapta ca modelul iQ sa ii confere o crestere in vanzari la debutul sau din Europa in luna ianuarie.Pentru a atrage tinerii de partea sa, Toyota a prezentat microcar-ul iQ in diverse cafenele din Germania, unde tinerii se pot intalni si relaxa, fara sa fie presati de strategii de promovare agresive. Economia in recesiune din pietele de desfacere cheie va impiedica Toyota sa depaseasca nivelul de 1.238.638 unitati vandute in Europa in anul 2007. Un mediu economic competitiv, dar mult mai dur va face indeplinirea tintelor de vanzari un obiectiv dificil.
Via | AutomotiveNews
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Toyota in Romania
-
Toyota Auris facelift Preţ: 15.984 - 25.410 €
-
Toyota Auris Touring Sports facelift Preţ: 16.916 - 26.510 €
-
Toyota Avensis Preţ: 19.823 - 30.984 €
-
Toyota Avensis Station Wagon Preţ: n/a - 32.870 €
-
Toyota Aygo (2014-prezent) Preţ: 10.242 - 13.958 €
-
Toyota C-HR Preţ: 19.397 - 30.180 €
-
Toyota Corolla facelift Preţ: 16.185 - 24.514 €
-
Toyota Hilux Preţ: 31.535 - 39.467 €
-
Toyota Land Cruiser Preţ: 47.600 - 67.400 €
-
Toyota Prius Preţ: 28.162 - 31.832 €
-
Toyota ProAce (2013-prezent) Preţ: 22.087 - 27.427 €
-
Toyota RAV4 facelift Preţ: 26.658 - 37.283 €
-
Toyota RAV4 Hybrid Preţ: 33.449 - 38.815 €
-
Toyota Yaris Preţ: n/a - 19.220 €
-
Toyota Yaris Hybrid facelift (2014-prezent) Preţ: 16.780 - 20.760 €
Ultimele stiri din Economic
-
Potrivit celor mai recente date, furnizate de către Asociația Europeană a Constructorilor de Automobile (ACEA), vânzările Tesla au scăzut cu 50.3% în UE, în luna ianuarie, și cu 45.2% în UE+EFTA+Marea Britanie. (26.02)
-
Conform noilor date furnizate de Asociația Constructorilor Europeni de Automobile, vânzările de mașini noi au scăzut cu peste 2% în luna ianuarie în Europa. În prima lună au fost înmatriculate mai puțin de un milion de mașini noi. (25.02)
-
Dacia Spring a revenit în top 10 cele mai vândute mașini electrice în Europa, în luna ianuarie. În același timp, Tesla Model Y nu mai este cea mai vândută mașină electrică pe continentul nostru. (25.02)
-
Skoda Octavia facelift primește o versiune cu tracțiune integrală
-
Toyota: modelele de performanță vor păstra motoarele pe benzină și cutiile manuale
-
Noua Skoda Enyaq facelift a intrat în producție
-
Noua Kia EV4, detalii tehnice complete: 204 CP și 630 km autonomie
-
Teaser cu noul Audi A6 Avant. Data lansării, confirmată
Comentarii (0)