Constructorul american de mașini electrice a decis să oprească pentru moment comenzile pentru două dintre modelele sale pe piața din China. Mai exact, cele două modele pe care chinezii nu le mai pot cumpăra în acest moment sunt Model S și Model X, cele mai scumpe modele ale mărcii deținute de Elon Musk.
Decizia de a sista comenzile pentru cele două modele în această țară este o consecință a noilor taxe vamale de 125% impuse de președintele american Donald Trump pentru toate produsele importate din China. Guvernul de la Beijing a răspuns la rândul său cu tarife de 125% pentru toate produsele venite din Statele Unite, astfel încât războiul comercial dintre cele două țări a fost amplificat.
Din cauza tarifelor lui Trump, Tesla Model X și Model S au ajuns să fie mult mai scumpe decât mașinile produse de constructorii autohtoni pe piața chineză.
Anul trecut, Tesla a vândut aproximativ 2000 de exemplare Model X și Model S în China. Tesla continuă să producă și să vândă pe această piață modelele sale mai accesibile, respectiv Model Y și Model 3.
via Motor1
Sa vedem cum isi mai iau europenii masini apoi. Ca pana acum era accesibile.
Si de acum sa vedeti surprize la toate troacele obosite sh. Se vor scumpi mai ceva ca cele noi.