Soferii britanici prefera aglomeratiile in defavoarea transportului in comun
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Un studiu realizat recent in Marea Britanie arata ca mai mult de jumatate din soferi ar risca sa ramana prinsi in trafic decat sa renunte la masina in favoarea transportului in comun. Fundatia RAC si compania Ipsos MORI au realizat acest sondaj, denumit “The Congestion Challenge: A Review of Public Attitudes to Car Use and Congestion”.
Studiul arata ca numai 41% din soferi cred ca aglomeratia si blocajele din trafic reprezinta o problema, fata de un procent de 63% inregistat in cadrul aceluiasi studiu in anul 1999, desi numarul ambuteiajelor a crescut comparativ cu acel an. 53% din automobilistii intervievati au declarat ca mai degraba ar ramane blocati in trafic decat sa foloseasca transportul in comun, iar 77% sunt de acord cu cresterea numarului de autobuze.
In acelasi sondaj, 3 din 10 posesori de automobile ar alege ca mijloc de transport pentru o excursie un autobuz. 84 % dintre soferii care sunt afectati zilnic de aglomeratie spun ca nu s-ar putea adapta unei vieti fara automobilul lor.
Profesorul Stephen Glaister, director al Fundatiei RAC, spune: “Cu timpul, oamenii au ajuns sa priveasca aglomeratia ca un lucru obisnuit, si nu ca pe o problema.
Dar acest lucru este pus pe seama faptului ca aglomeratia creste, deci realitatea deprimanta trebuie sa fie aceea ca automobilistii au devenit resemnati. Publicul este de asemenea extrem de pesimist cu privire la ceea ce se asteapta de la sistemul de transport de maine.”via | ukcars
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din General
-
Honda este interesată să reia negocierile cu Nissan, însă impune o condiție pentru ca acest lucru să se întâmple. Makoto Uchida, CEO-ul Nissan, trebuie să plece din funcție. (18.02)
-
Ferrari își răsplătește toți angajații cu un bonus de peste 14.000 euro datorită performanțelor financiare din anul precedent. Marca italiană este compusă în prezent din circa 5000 de angajați. (17.02)
-
Potrivit unor noi informații apărute în presa germană, Volkswagen și Audi își vor amâna planurile de electrificare din cauza tranziției lente către mașini electrice. Cele două mărci își vor reînnoi investițiile în modele noi cu motoare termice. (17.02)
-
Noua Dacia Duster Redust Sport: versiune tunată cu preț de peste 50.000 euro
-
Noul Volvo XC60 facelift: sistem multimedia mai rapid și materiale noi la interior
-
Primele imagini cu noul Mitsubishi Grandis, fratele geamăn al lui Renault Symbioz
-
BYD va produce mașini electrice în Europa din octombrie
-
Aceasta este noua Kia EV4: debutează în 27 februarie, în variantă hatchback și sedan
Comentarii (0)