Smart a pierdut procesul cu chinezii care au copiat ForTwo
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Daimler a decis sa ii dea in judecata pe cei de la Shuanghuan Automobile, dupa ce chinezii au introdus pe piata din grecia un model ce copiaza Smart ForTwo, intitulat Noble. Compania germana a pierdut in mod surprinzator procesul, dat fiind diferentele existente intre cele doua modele.Tribunalul grecesc ce a acordat aceasta sentinta si-a motivat alegerea prin faptul ca un cumparator informat nu ar confunda Shuanghuan Noble cu Smart ForTwo.
Oficialii companiei chineze motiveaza aceasta decizie prin faptul ca modelul Noble este cu 0.5 metri mai lung decat Smart si are doua locuri in spate. Pe langa asta, modelul chinezesc are motorul amplasat in fata si tractiunea este realizata cu ajutorul rotilor din fata, pe cand Smart are tractiune spate si motorul amplasat in spate. In urma succesului din tribunal, modelul chinez va fi disponibil in Grecia in decursul acestui an.
Via | Carscoop
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Smart in Romania
-
Smart Forfour (2014) Preţ: 11.250 - 15.687 €
-
Smart Forfour Brabus Preţ: 20.682 - 23.707 €
-
Smart Forfour Electric Drive Preţ: 22.738 €
-
Smart Fortwo (2014) Preţ: 10.590 - 14.884 €
-
Smart Fortwo Brabus Preţ: 19.866 - 22.891 €
-
Smart Fortwo Cabrio Preţ: 15.762 - 16.692 €
-
Smart Fortwo Cabrio Brabus Preţ: 23.166 - 26.191 €
-
Smart Fortwo Cabrio Electric Drive Preţ: 25.337 €
-
Smart Fortwo Electric Drive Preţ: 22.078 €
Ultimele stiri din Industrie
-
Buick a anunțat că va lansa sub-brandul Electra pentru piața chineză. Electra va urma să lanseze 3 modele din categoria NEV (vehicule cu energie nouă). (23.04)
-
Mini își revizuiește planurile sale de electrificare din cauza ritmului prea mic al vânzărilor de mașini electrice. Motoarele termice vor face parte din ofertă și după 2030. (18.04)
-
Constructorul italian de automobile anunță un nou nivel de echipare de bază pentru SUV-ul Grecale. Acesta înlocuiește vechiul nivel GT și se numește chiar Grecale. Motorizarea este una mild-hybrid și oferă 300 de cai putere. (18.04)
-
Noul Volvo S90 facelift: display central de 11.2 inch și versiune PHEV cu 80 km autonomie electrică
-
Acesta este noul Subaru Outback: două motorizări cu până la 260 CP
-
Hyundai prezintă o nouă generație de motoare hibride: consum mai mic cu 45%
-
Renault a dezvoltat un sistem hibrid care poate fi montat în mașinile electrice
-
Noi detalii despre Mazda EZ-60: versiune cu motor termic pe post de generator
Mercedes a fost in procese ani de zile pentru ideile novatoare pe care le-a promovat, pentru eforturile enorme in investitii furate cu nerusinare si vandute in lumea larga. asia, cu japonia in frunte si china la coada, au facut pionierat in spionajul economic in toate sectoarele imaginabile.
Mi-aduc aminte de kia care a copiat de la Mercedes pana si pozitia butoanelor care actionau scaunele electrice.
Da iubitilor, cumparati junghiurile japoneze, coreene, chinezesti etc. Cu cea mai curata constiinta,bagati-va banul in buzunarele unor borfasi care vor prospera pe inconstienta voastra. Iar cand o sa ramaneti fara locuri de munca, o sa va cheltuiti recunoscatori la piata ajutorul de somaj. Pe izmene chinezesti si zglavoci din vietnam. Pentru ca altceva nu meritati.
P.S. Mesajul de mai sus e pentru patriotii gen "honda mea e cea mai tare", "calitatea japoneza e fara asemanare" etc etc.
In primul rand nu baga toti asiaticii in aceeasi oala, sau faci si tu ca italienii sa bagi romii in aceeasi oala cu romanii.
Arata-ne si noua articole legate de acuzatiile tale.
Zi ce masina ai si hai sa ne intalnim sa comparam nemteasca ta (daca o ai) cu japoneza si sa vedem daca este adevarat ce spui.
Terminatule.
Nimeni nu spune ca nemtii nu fac masini buna dar de la a spune ca acura si lexus copiaza BMW si Mercedes e cale lunga.