Saab caută un partener pentru dezvoltarea unui model mini
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Planul de reconstrucţie Saab prevede lansarea noii generaţii 9-3, dar şi un rival pentru actualii actori ai segmentului mini. Preşedintele Spyker şi Saab, Victor Muller, a declarat că se află în discuţii avansate cu mai mulţi constructori de talie mondială, pentru împrumutarea unei platforme de mici dimensiuni.
Muller nu a vrut să dezvăluie producătorii cu care se află în tratative, dar a reunoscut că există discuţii şi a promis că gasirea unui partener va fi prioritatea sa pentru următoarele 100 de zile. Muller a recunoscut că lucrează în fiecare zi alături de designerii Saab pentru a da naştere unui model "super-cool".
Oficialul suedezilor a declarat că viitorul model se va dori a fi un succesor al celebrului 92, construit în urmă cu 60 de ani. Designul viitorului model de clasă mică va fi influenţat puternic de cel al strămoşului său.
În ciuda eforturilor depuse de suedezi, este foarte puţin probabil să vedem urmaşul lui Saab 92 mai devreme de anul 2013.
via | autocar
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Mercedes-Benz a anunțat oficial că va lansa o nouă generație de modele utilitare cu motoare termice. Noile modele vor fi bazate pe arhitectura dedicată VAN.CA. (21.02)
-
MG a anunțat o nouă motorizare pentru modelele MG3 și ZS. Noul motor pe benzină este pur termic și face ca cele două modele să fie acum și mai accesibile ca preț. (21.02)
-
Francezii de la Alpine au publicat prima imagine oficială sugestivă cu viitorul A390, un viitor crossover electric de performanță. Totodată, a fost confirmată și data lansării. (21.02)
-
Noua Dacia Duster Redust Sport: versiune tunată cu preț de peste 50.000 euro
-
Noul Volvo XC60 facelift: sistem multimedia mai rapid și materiale noi la interior
-
Primele imagini cu noul Mitsubishi Grandis, fratele geamăn al lui Renault Symbioz
-
BYD va produce mașini electrice în Europa din octombrie
-
Aceasta este noua Kia EV4: debutează în 27 februarie, în variantă hatchback și sedan
Pana la urma ramane de vazut ce si cum va fi. Domnul Muller si-a fixat proiectul 92 ca o prioritate de prim rang, iar prin achizitionarea SAAB AB a demonstrat clar cat poate fi de incapatanat (sau tenace, cum spune dumnealui). Daca ar reusi sa dea viata acestui proiect pana in 2013 ar fi minunat, timpul zboara mai repede decat un SAAB Grippen iar pentru un model complet nou sunt foarte multe lucruri de facut.
Griffin up!