Rivalul Infiniti pentru BMW Seria 1 şi Audi A3 ajunge în 2014
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Infiniti a semnat săptămâna aceasta o înţelegere nouă cu austriecii de la Magna Steyr. Uzina din Graz va fi responsabilă pentru producţia unui viitor model Infiniti, foarte important în evoluţia brandului premium pe piaţa europeană.
Este vorba despre compactul premium ce se va bate cu nume sonore ca Volvo V40, Audi A3 şi BMW Seria 1. Potrivit oficialilor Infiniti, noul membru al familiei va debuta în anul 2014 şi va fi un produs orientat cu precădere către piaţa Europei de Vest.
Andy Palmer, şeful Infiniti, a declarat: "Acest nou model constituie o importantă oportunitate pentru noi în încercarea de a câştiga clienţi pe o piaţă atât de dezvoltată cum este cea a Europei de Vest. Suntem extrem de mulţumiţi că vom demara acest proiect alături de profesioniştii de la Magna Steyr."
Deşi nu a vrut să dea detalii despre viitorul compact premium, Infiniti a recunoscut că prototipul Etherea, expus anul trecut la Salonul de la Geneva, anticipează uşor direcţia viitoare a întregului brand.
Indiferent de cât de mult va prelua compactul din conceptul Etherea, un lucru este cert.
Rivalul lui BMW Seria 1 şi Audi A3 va fi dezvoltat pe platforma MFA cu tracţiune faţă a celor de la Mercedes, folosită deja pe noua generaţie A-Klasse. Împrumutarea platformei este rodul colaborării legate de alianţa Renault-Nissan şi Mercedes.via l carscoop
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Mercedes-Benz a anunțat oficial că va lansa o nouă generație de modele utilitare cu motoare termice. Noile modele vor fi bazate pe arhitectura dedicată VAN.CA. (21.02)
-
MG a anunțat o nouă motorizare pentru modelele MG3 și ZS. Noul motor pe benzină este pur termic și face ca cele două modele să fie acum și mai accesibile ca preț. (21.02)
-
Francezii de la Alpine au publicat prima imagine oficială sugestivă cu viitorul A390, un viitor crossover electric de performanță. Totodată, a fost confirmată și data lansării. (21.02)
-
Noua Dacia Duster Redust Sport: versiune tunată cu preț de peste 50.000 euro
-
Noul Volvo XC60 facelift: sistem multimedia mai rapid și materiale noi la interior
-
Primele imagini cu noul Mitsubishi Grandis, fratele geamăn al lui Renault Symbioz
-
BYD va produce mașini electrice în Europa din octombrie
-
Aceasta este noua Kia EV4: debutează în 27 februarie, în variantă hatchback și sedan
Comentarii (3)