Renault anunta low-cost de 3000$
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Renault se arata din ce in ce mai interesat de piata vehiculelor low-cost. Desi Logan a intrat de scurt timp pe piata indiana, brand-ul francez se gandeste deja la un model chiar mai ieftin. Informatiile au fost lansate de insusi Carlos Ghosn, presedintele Renault, care a confirmat ambitiile grupului francez de a lansa in India un model mai ieftin decat Logan.
"Pentru a inregistra un numar mare de vanzari in India trebuie sa ne gandim la posibilitatea producerii unui model care sa coste 3000 de dolari poate chiar 2000" a declarat Ghosn in timpul unei vizite la uzina Logan construita in colaborare cu grupul Mahindra. Pretul anuntat este de patru ori mai mic decat cel cu care se vinde in prezent Loganul "indian" si nu va putea fi respectat decat daca Renault se aliaza cu un constructor indian pentru realizarea modelului low-cost. Ghosn nu a lasat sa se inteleaga daca grupul francez va apela din nou la Mahindra pentru acest proiect.
Acest anunt a fost facut dupa ce un subsidiar al constructorului Tata Motors a anuntat un model low-cost estimat la 1800 de euro.
Sylvain Bilaine, manager general Renault, a confirmat: "Este un semnal de alarma. Cand un constructor serios precum Tata anunta un asemenea proiect nu putem ramane indiferenti; Renault trebuie sa reactioneze. Este normal sa ne indreptam atentia asupra unui asemenea produs".Concretizarea acestui proiect ar duce la o piata si mai extinsa pentru Renault si ar constitui o strategie eficienta impotriva dificultatile pe care constructorul le intampina in Franta.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Constructorul german de automobile a publicat primele imagini și informații despre noul Tera, un SUV desenat, dezvoltat și care urmează să fie produs în Brazilia. Este bazat pe aceeași arhitectură ca Polo și T-Cross. (04.03)
-
Toyota a pregătit câteva noutăți pentru Corolla. Printre actualizări se numără materiale noi în habitaclu, precum și o paletă de culori cu o nuanță nouă. (03.03)
-
MG a publicat prima imagine oficială cu viitorul S5, un nou SUV electric. Noul model va fi lansat în Europa în această primăvară, iar detaliile tehnice vor fi comunicate în următoarele săptămâni. (03.03)
-
Skoda Octavia facelift primește o versiune cu tracțiune integrală
-
Toyota: modelele de performanță vor păstra motoarele pe benzină și cutiile manuale
-
Noua Skoda Enyaq facelift a intrat în producție
-
Noua Kia EV4, detalii tehnice complete: 204 CP și 630 km autonomie
-
Teaser cu noul Audi A6 Avant. Data lansării, confirmată
Sa nu uitam totusi ca Berlineza 1310 costa cca. 2500 Euro CIP, deci se poate.
Materialele - Costul metalului si al plasticului necesar. Pe piata libera fierul este aprox $100 tona si deci pt o masina poate $30-40.
Aluminul se ridica la $800 tona si pt o masina $100
Locatia de constructie - India si alte tari o dau pe gratis pt a atrage investitori si locuri de munca si comert local.
Mana de lucru - in anumite locati este fff scazuta si este posibil ca sa ajunga la $200 de masina.
Daca nu se tine cont de mita si impozite si plata birocratilor care nu produc nimic este posibil ca sa fie costul de productie in jur de $1000 in caz de volum si in locati cu cost redus.
O caroserie injectata din PET ca la utilajele agricole ar fi extrem de practica si un sasiu stantat din tabla ar fi produs in 30 de secunde.
Asistam la fabricarea de air bagschambers si se termina una la 5 secunde.
Inginerul, investitorul si muncitorul roman nici macare mopede nu mai este in stare sa fabrice.
Biciclete???