Primul monopost de F1 al lui Ayrton Senna este scos la licitaţie
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Ayrton Senna rămâne una dintre cele mai proeminenta figuri care au alergat în Formula 1. Pilotul brazilian a sfinţit practic tot ce a atins, aşa că nu e de mirare că în 16 mai, Silverstone Auction din Marea Britanie va scoate la licitaţie monopostul cu care campionul mondial a alergat în 1984, înainte de a ajunge la Lotus-Renault.
În cockpit-ul monopostului Senna a reuşit o clasare istorică pe locul doi în Marele Premium de la Monaco, pe un circuit îmbibat de ploaia care nu a contenit să cadă pe toată durata cursei. Tot în 1984 şi tot cu acelaşi monopost, Senna obţine locul 3 Marele Premiu al Marii Britanii şi locul 7 în cel al Canadei.
Maşina, botezată Toleman TG184-2, s-a aflat sub proprietate privată în ultimii 16 ani şi acum va fi valorificată. Casa de licitaţii nu a publicat o sumă de pornire, însă, având în vedere că o cască şi un combinezon al aceluiaşi pilot s-au vândut în trecut cu 89.900, respectiv 27.000 de euro, ne putem aştepta la un preţ destul de ridicat.
Nick Whale, manager al casei Silverstone Auctions, a declarat: "Suntem entuziasmaţi că putem scoate la licitaţie acest monopost iconic.
Este fără îndoială unul dintre cele mai importante obiecte de care a trebuit să ne ocupăm."via l carscoop
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din General
-
Honda este interesată să reia negocierile cu Nissan, însă impune o condiție pentru ca acest lucru să se întâmple. Makoto Uchida, CEO-ul Nissan, trebuie să plece din funcție. (18.02)
-
Ferrari își răsplătește toți angajații cu un bonus de peste 14.000 euro datorită performanțelor financiare din anul precedent. Marca italiană este compusă în prezent din circa 5000 de angajați. (17.02)
-
Potrivit unor noi informații apărute în presa germană, Volkswagen și Audi își vor amâna planurile de electrificare din cauza tranziției lente către mașini electrice. Cele două mărci își vor reînnoi investițiile în modele noi cu motoare termice. (17.02)
-
Noua Dacia Duster Redust Sport: versiune tunată cu preț de peste 50.000 euro
-
Noul Volvo XC60 facelift: sistem multimedia mai rapid și materiale noi la interior
-
Primele imagini cu noul Mitsubishi Grandis, fratele geamăn al lui Renault Symbioz
-
BYD va produce mașini electrice în Europa din octombrie
-
Aceasta este noua Kia EV4: debutează în 27 februarie, în variantă hatchback și sedan
Comentarii (0)