Primul automobil al lui John Lennon, scos la licitaţie
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Primul automobil pe care l-a achiziționat John Lennon, fostul solist al trupei Beatles, va fi scos la licitaţie de casa britanică Bonhams. Este vorba despre un exemplar al modelului Ferrari 330 GT din 1965. Licitaţia va avea loc la Grand Palais din Paris pe 5 februarie, iar preţul de pornire al licitaţiei estimat de oficialii britanici este cuprins între 120.000 şi 170.000 de euro.
Povestea care stă în spatele achiziţionării acestei maşini este una specială pentru cântăreţul britanic. În luna februarie a anului 1965, solistul a obţinut permisul de conducere, iar o serie de comercianţi auto i-au împânzit curtea casei cu un număr mare de maşini. În cele din urmă, John Lennon a decis să achiziţioneze Ferrari-ul 330 GT pentru suma de 2.000 de lire.
Via | Autoblog
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Ferrari in Romania
-
Ferrari 488 GTB Preţ: n/a €
-
Ferrari 488 Spider Preţ: n/a €
-
Ferrari 812 Superfast Preţ: n/a €
-
Ferrari California T Preţ: n/a €
-
Ferrari GTC4 Lusso Preţ: n/a €
-
Ferrari GTC4 Lusso T Preţ: n/a €
-
Ferrari LaFerrari Preţ: n/a €
Ultimele stiri din General
-
Wayne Griffiths, CEO-ul mărcilor Seat și Cupra, și-a anunțat demisia din această funcție. El va fi înlocuit de către un nou CEO, care va avea un mandat provizoriu până la numirea unui nou oficial. (01.04)
-
Aston Martin Valkyrie a stabilit un nou record pe circuitul fostei emisiuni Top Gear. Modelul exotic al mărcii britanice este cea mai rapidă mașină de serie pe acest circuit. (31.03)
-
Hakan Samuelsson, fostul CEO Volvo, va prelua din nou conducerea mărcii suedeze după ce Jim Rowan, actualul șef al mărcii, și-a dat demisia. Anterior, Samuelsson a fost CEO-ul Volvo vreme de 10 ani. (31.03)
-
Prețuri noua Mazda 6e în România: start de la 43.500 euro
-
Primele imagini cu noul Nissan Leaf: crossover electric cu 600 km autonomie
-
Deschizător de drumuri
-
Ford vrea să patenteze o transmisie manuală pentru vehicule electrice
-
Acesta este noul Nissan Micra: hatchback exclusiv electric înrudit cu Renault 5 E-Tech
daca alonso, schumacher, vettel etc. ar conduce in viata privata o Dacia, probabil vanzarile s-ar dubla...
foarte frumos pastrata masina