Primele imagini cu viitoarea Honda 0 SUV de serie

de Tiberiu Safta
Joi, 03.04.2025
Newsletter Eşti curios de ceea ce se întâmplă în lumea auto? Îţi trimitem ştirile zilei direct pe e-mail.
Honda a publicat primele imagini oficiale cu versiunea de serie a lui 0 SUV. Noul model electric a fost dezvăluit sub formă camuflată în cadrul unui eveniment organizat de Red Bull în Japonia.

Constructorul nipon a dezvăluit primele imagini oficiale cu un prototip al viitorului model de serie 0 SUV. Acesta a fost prezentat sub formă de concept la începutul acestui an, iar modelul va intra în producție abia de anul viitor.

Până atunci, Honda a dezvăluit noul model de serie sub formă camuflată în cadrul unui eveniment organizat de Red Bull în Japonia, cu ocazia Marelui Premiu de Formula 1 care va avea loc în acest weekend. La volanul noului model s-a aflat inclusiv cvadruplul campion mondial Max Verstappen.

Deși este camuflat în totalitate, putem vedea cum noul model adoptă o formă neobișnuită pentru un SUV, care se concentrează foarte mult pe eficiența aerodinamică. În față sunt vizibile farurile LED sub forma unor pixeli, precum și protecțiile pentru aripi. Partea din spate are o formă curbată, creată special în scopuri aerodinamice.

Noua Honda 0 SUV va fi bazată pe o platformă nouă, dedicată și promite mult spațiu în habitaclu, precum și o direcție foarte precisă, grație sistemului electronic steer-by-wire.

Producția lui Honda 0 SUV va avea loc în Statele Unite și va începe din 2026.

Deocamdată, Honda nu a confirmat data lansării oficiale a viitorului model.

via Honda

Comentarii (7)

  • Jian de la Calafat
    Designul exterior a egalat acustica.

    Respect Honda pentru onestitate in bifarea deplinei compatibilitati EV !
    1 8
  • ce jenat pare a fi Max Verstappen ca se afla la volanul tomberonului ala. Urata masina, rau le-a mai iesit.
    13 0
  • O mica mentiune, cred ca este vorba despre steer-by-wire, nu despre steer-by-ware.
    2 0
  • Măcar de ar cu avut geamuri până în spate, poate nu arăta de parcă i-ar fi crescut o gâlmă.
    1 0
  • Si ziceam ca toyota fac masini oribile.
    Honda be like: hold my sake, pot sa fac oribilitati si mai si.
    Radiatiile alea de la bombe isi cam fac efectul cu intarziere, lea-u putrezit creierele si ochii la japonezii aia.
    2 2
  • Banditos
    Pentru cei carora le sta pe creier forma ciudata

    Jaguar Pirana
    Bizzarrini Manta
    Mazda RX500

    Nu stiu daca asa va intra in productie, dar daca e sa imi cumpar as face-o doar pentru a arata ca mi se flutura.

    Despre o lume auto de care ne plangem ca incearca standardizarea vizuala, ma mira ca genul asta de design ...deranjeaza.
    0 1
  • @Banditos
    Da, ia-ți-o! În mod sigur te reprezintă.
    ;)
    0 0

Adauga un comentariu

Automarket nu este responsabil pentru acuratetea informatiilor din comentariile postate de cititori. Ne rezervam dreptul de a selecta comentariile.
cod
Greu de citit? Regenerare cod
Intrebari & Raspunsuri Close
Inchide notificarea pentru