Porsche şi-a îmbunătăţit rezultatele de vânzări graţie lui Panamera
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Germanii de la Porsche şi-au îmbunătăţit previziunea de vânzări pentru 2010 în urma succesului înregistrat de Panamera. Vânzările Porsche au crescut cu 11.8 procente în ultimele nouă luni ale anului. În perioada respectivă, cei de la Porsche erau deja sub conducerea Volkswagen, iar profitul operaţional a crescut şi el la o valoare de 600 milioane de euro în perioada august-aprilie, iar vânzările au atins cota de 5.22 miliarde de euro. Porsche rămâne unul dintre cei mai profitabili producători de automobile din lume, cu o margine de profit de 10 procente în anul fiscal 2009-2010.
Porsche a vândut 53.605 unităţi în perioada menţionată mai sus. Panamera s-a dovedit a fi un model extrem de important în gama Porsche, deşi a fost criticat intens de puriştii mărcii. Livrările de 911 au scăzut cu 35 procente, atingând valoarea de 13.137 de unităţi, în timp ce vânzările lui Cayenne au scăzut cu 23 procente, atingând 18.932 de unităţi. Cayenne rămâne cel mai bine vândut model din gamă, dar Panamera este pe locul doi în ceea ce priveşte vânzările şi atragerea clientelei care nu ar fi fost în mod normal interesată de Porsche.
Noua generaţie a lui Cayenne ar trebui să crească şi mai mult vânzările lui Porsche, ajutându-i pe nemţi să atingă mai rapid valoare de 150.000 de vehicule pe an până în 2015.Odată cu lansarea versiunii V6 a lui Panamera şi noua generaţie a lui Cayenne, Porsche ar trebui să dubleze numărul de vehicule vândute în anul fiscal 2009-2010 pentru a atinge ţinta menţionată anul trecut în ceea ce priveşte vânzările. Panamera urmează să primească un sistem de recuperare a energiei cinetice pierdute la frânare în această vară, care ar trebui să reducă consumul de carburant cu 0.7 litri la suta de kilometri parcurşi. Sistemul Stop Start a fost şi el optimizat, pentru a porni mai repede motorul atunci când şoferul doreşte să demareze.
Via | AutomotiveNews (înreg.)
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Porsche in Romania
-
Porsche 718 Boxster Preţ: 59.498 - 86.454 €
-
Porsche 718 Cayman Preţ: 57.467 - 84.423 €
-
Porsche 911 Cabrio Preţ: 140.115 €
-
Porsche 911 Cabrio facelift Preţ: 127.977 €
-
Porsche 911 facelift Preţ: 103.849 - 291.946 €
-
Porsche 911 Speedster Preţ: 276.000 €
-
Porsche 911 Targa 4 facelift Preţ: 124.325 - 156.584 €
-
Porsche Cayenne Preţ: 77.767 - 141.965 €
-
Porsche Macan facelift Preţ: 61.673 - 67.292 €
-
Porsche Panamera Preţ: 96.629 - 205.730 €
-
Porsche Panamera Sport Turismo Preţ: n/a - 195.109 €
Ultimele stiri din Industrie
-
Ovalul Albastru a fost nevoit să emită o rechemare pentru mai mult de 240.000 de modele SUV Ford și Lincoln. Problema ar avea legătură cu centurile de siguranță. (22.02)
-
Maserati a folosit Concursul Internațional de Eleganță St. Moritz pentru a prezenta o versiune entry-level a modelului GranCabrio, precum și un model unicat bazat pe GranCabrio Trofeo. Acesta din urmă, cunoscut sub numele de ICE, a fost creat prin programul de personalizare Maserati Fuoriserie. (22.02)
-
În încercarea de a reduce costurile suplimentare, Mercedes-Benz a anunțat că va introduce mai multe modele termice decât electrice în viitorul apropiat. (21.02)
-
Noua Dacia Duster Redust Sport: versiune tunată cu preț de peste 50.000 euro
-
Noul Volvo XC60 facelift: sistem multimedia mai rapid și materiale noi la interior
-
Primele imagini cu noul Mitsubishi Grandis, fratele geamăn al lui Renault Symbioz
-
BYD va produce mașini electrice în Europa din octombrie
-
Aceasta este noua Kia EV4: debutează în 27 februarie, în variantă hatchback și sedan
Asa spunem despre orice masina.Putem zice despre Audi Q7 ca e un audi A4 inaltat,cu un motor mai mare si spatiu interior mai primitor.
Sau despre BMW seria 6 ca e un Seria 5 cu farurile mai ascutite,avand 2 usi in minus.
Astea sunt aberatii.