Porsche ar putea renunta la contractul cu Magna
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Porsche ii ameninta pe cei de la Magna ca vor renunta la contractul de productie pentru viitorele Boxter si Cayman. Productia celor doua modele ar trebui sa inceapa abia in anul 2013, iar Porsche ia in considerare mutarea la fabrica Karmann din Germania. Constructorul de supercar-uri din Stuttgart doreste sa isi pastreze cat mai aproape secretele privind viitoarele modele pe care le pregateste, iar mutarea productiei la Karmann ar fi unul dintre pasii necesari pentru a realiza acest lucru.
Potrivit unor surse din cadrul Porsche, decizia lui Wendelin Weideking de a construi modelele Boxster si Cayman la fabrica Magna din Graz va fi revizuita, pentru a verifica daca aceasta este cea mai buna varianta. Problema secretelor marcii Porsche este cu atat mai importanta daca luam in vedere faptul ca Magna detine 55% din actiunile Opel, constructor care ar putea beneficia de pe urma experientei celor de la Porsche in materie de modele de performanta.
Inca din 1996, modelul Porsche Boxster a fost fabrica in Finlanda de catre cei de la Valmet, iar productia era ajutata periodic si de fabrica din Zuffenhausen, alaturi de cea a modelului Cayman. Productia lui Boxster trebuia sa fie mutata la Magna pe motive de costuri, dar cei de la Karmann ar putea efectua aceeasi munca de productie la un cost si mai scazut, iar cheltuielile de transport ar fi micsorate.
Pierderea contractelor de la constructori importanti cum ar fi Volkswagen si Porsche ar putea fi o problema mare pentru austriecii de la Magna, care trebuie sa isi revina dupa achizitia a 55% din actiunile Opel. Pe de alta parte, constructorul Karmann ar putea avea o revenire fulminanta din faliment gratie noilor contracte.Via | Autoweek
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Porsche in Romania
-
Porsche 718 Boxster Preţ: 59.498 - 86.454 €
-
Porsche 718 Cayman Preţ: 57.467 - 84.423 €
-
Porsche 911 Cabrio Preţ: 140.115 €
-
Porsche 911 Cabrio facelift Preţ: 127.977 €
-
Porsche 911 facelift Preţ: 103.849 - 291.946 €
-
Porsche 911 Speedster Preţ: 276.000 €
-
Porsche 911 Targa 4 facelift Preţ: 124.325 - 156.584 €
-
Porsche Cayenne Preţ: 77.767 - 141.965 €
-
Porsche Macan facelift Preţ: 61.673 - 67.292 €
-
Porsche Panamera Preţ: 96.629 - 205.730 €
-
Porsche Panamera Sport Turismo Preţ: n/a - 195.109 €
Ultimele stiri din Industrie
-
Mercedes-Benz a atins borna de 5 milioane de exemplare Sprinter produse în ultimii 30 de ani. Exemplarul care a atins această bornă este versiunea pur electrică și este destinată firmei de curierat FedEx. (06.05)
-
Ford a anunțat că se așteaptă la o pierdere de 1.5 miliarde de dolari din profiturile operaționale din acest an din cauza tarifelor impuse de Donald Trump, în timp ce industria auto continuă să facă față implicațiilor politicii comerciale a președintelui SUA. (06.05)
-
Jaguar Land Rover a reluat livrările de vehicule către Statele Unite după ce le-a suspendat din cauza tarifelor impuse de președintele american Donald Trump. (05.05)
-
Ford renunță la dezvoltarea viitoarei arhitecturi pentru mașini electrice
-
Următorul BMW M3 va avea un nou motor pe benzină
-
Renault deschide comenzile pentru noul motor hibrid E-Tech 160 în România: start de la 24.700 euro
-
Viitoarele modele Scout vor avea motoare Volkswagen produse în Mexic
-
Noul Jeep Compass: primele imagini au apărut deja pe internet
Comentarii (0)