Opel va supravietui chiar daca GM da faliment
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Dupa cum stiti, compania americana General Motors ar putea fi obligata sa declare insolventa in urmatoarele saptamani. Odata cu GM, marca Opel era si ea in pericolul de disparitie. Oficialii GM Europe asigura publicul ca marca germana va supravietui indiferent de ceea ce se intampla in America.
Potrivit unui purtator de cuvant al GM Europe, Opel a reusit sa stranga o rezerva de lichiditati suficient de mare cat sa ii permita sa supravietuiasca chiar daca GM ar declara insolventa. Rezerva de lichiditati a companiei Opel este unul dintre pasii principali catre asigurarea supravietuirii si obtinerea unui sprijin mai puternic din partea statului german.
GM a semnat o intelegere cu Opel care ii obliga pe americani sa returneze patentele Opel pe care le-au folosit pana acum, in schimbul renuntarii la pretentiile financiare din partea General Motors. Compania americana a aplicat o strategie similara si cu suedezii de la Saab, in speranta ca isi va micsora deficitul creat de acestia. Oficialii GM si Opel nu au comentat ipoteza semnarii unei intelegeri privind transferul de patente.
Via | Leftlane
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Mini își revizuiește planurile sale de electrificare din cauza ritmului prea mic al vânzărilor de mașini electrice. Motoarele termice vor face parte din ofertă și după 2030. (18.04)
-
Constructorul italian de automobile anunță un nou nivel de echipare de bază pentru SUV-ul Grecale. Acesta înlocuiește vechiul nivel GT și se numește chiar Grecale. Motorizarea este una mild-hybrid și oferă 300 de cai putere. (18.04)
-
Porsche a stabilit un nou record pe Nürburgring pentru mașinile cu transmisie manuală cu noul 911 GT3. Pilotul de uzină Jorg Bergmeister a reușit să înregistreze un timp de 6:56.294 cu un 911 GT3 din 2025 echipat cu transmisie manuală în 6 trepte. (18.04)
-
Noul Volvo S90 facelift: display central de 11.2 inch și versiune PHEV cu 80 km autonomie electrică
-
Acesta este noul Subaru Outback: două motorizări cu până la 260 CP
-
Renault a dezvoltat un sistem hibrid care poate fi montat în mașinile electrice
-
Hyundai prezintă o nouă generație de motoare hibride: consum mai mic cu 45%
-
Noi detalii despre Mazda EZ-60: versiune cu motor termic pe post de generator
Adica GM a luat patentele Opel si mai are si pretentii financiare!?
Sau fraza de mai sus este cam asa:
"GM a semnat o intelegere cu Opel care ii obliga pe americani sa returneze patentele Opel pe care le-au folosit pana acum, in schimbul renuntarii la pretentiile financiare din partea" Opel.
P.S
Pentru cei ingusti la minte era o gluma!