Oficial: Aston Martin s-a vandut!
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Asa cum va anuntam mai demult, Ford se pregatea sa vanda Aston Martin companiei Prodrive. Informatiile oficiale au confirmat aceste speculatii: producatorul britanic a fost cumparat de un consortiu condus de David Richards, fondatorul Prodrive. Din consortiu mai fac parte John Sinders, un mare colectionar al brand-ului Aston Martin si companiile Investment Dar si Adeem Investment Co, companii cu sediul in Kuweit, axate pe investitii internationale.
Pretul de vanzare a fost fixat la 925 de milioane dintre care 77 de milioane vor reveni Ford. Asadar, valoarea brand-ului a fost estimata la aproape un miliard de dolari. Intr-un comunicat de presa oficial, emis azi-dimineata, Ford se arata incantat de afacerea incheiata, declarand ca, celor de la Aston Martin le va fi mai bine fara o companie care nu le poate oferi capital.
Alan Mulally, presedintele Ford a declarat ca "vanzarea lui Aston Martin a fost unul din obiectivele cheie ale companiei, menit sa ofere restructurarea si sa ofere profitabilitate.
Din punctul de vedere al lui Aston Martin, tranzactia va oferi o noua infuzie de capital, care ii va permite constructorului englez sa continue trend-ul ascendent impus de Ford. Intelegerea incheiata astazi este convenabila pentru Ford, convenabila pentru Aston Martin si convenabila pentru Marea Britanie. Le dorim celor de la Aston multe succese pe viitor".Ford Motor Company, este o corporatie americana care vinde automobile pe 200 de piete din intreaga lume. Ford cuprinde brand-uri afiliate celebre, precum: Jaguar, Land Rover, Lincoln, Mercury, Volvo si Mazda.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Comisia Europeană, prin vocea Ursulei von der Leyen, a făcut un pas în spate și s-a arătat dispusă să relaxeze regulile privind emisiile de CO2. Propunerea va fi prezentată în data de 5 martie și va trebui aprobată de guvernele UE și de Parlamentul European. (04.03)
-
Thomas Schäfer, directorul executiv Volkswagen, a declarat că grupul german nu va reînvia denumiri de modele vechi decât dacă modelul nou are același ADN ca cel original. (03.03)
-
Constructorul asiatic va produce mașini cu zero emisii în Turcia, începând cu anul 2026. Cu această ocazie, Hyundai Assan Otomotiv Sanayi devine Hyundai Motor Turkiye. (03.03)
-
Skoda Octavia facelift primește o versiune cu tracțiune integrală
-
Toyota: modelele de performanță vor păstra motoarele pe benzină și cutiile manuale
-
Noua Skoda Enyaq facelift a intrat în producție
-
Noua Kia EV4, detalii tehnice complete: 204 CP și 630 km autonomie
-
(P) Care sunt mașinile electrice cu cel mai bun range în 2025?
Comentarii (0)