Noua generaţie Mazda6 se va lansa în septembrie la Paris
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
După ce a debutat în premieră mondială la Salonul Auto de la Tokyo, anul trecut, şi apoi a avut premiera europeană luna trecută la Salonul de la Geneva, conceptul Mazda Takeri a ajuns şi pe tărâm american, la Salonul de la New York.
La fiecare eveniment, Takeri a fost bine primit, semn că viitoarea generaţie Mazda6, dezvoltată pe baza conceptului, strânge încă de pe acum un număr mare de fani.
În cadrul conferinţei de presă desfăşurate la New York, oficialii japonezi au ţinut să anunţe că vom face cunoştinţă cu versiunea de serie a prototipului Takeri, adică cu noul Mazda6, chiar în această toamnă, în cadrul Salonului Auto de la Paris.
Conceptul Takeri a fost expus cu un tren de rulare nou şi o configuraţie de propulsie ce îşi va face loc şi pe versiunea de serie a modelului de clasă medie. Este vorba despre un diesel Skyactiv de 2.2 litri, asistat de un sistem start-stop şi o transmisie automată Skyactive Drive.
Jim O'Sullivan, preşedintele executiv Mazda America de Nord, a declarat: "Cu tehnologia Skyactiv şi motoarele de nouă generaţie am demonstrat tuturor că eficienţa motoarelor poate garanta în continuare performanţe dinamice.
Mazda 3 şi CX-5 sunt cele mai bune exemple. Cu Mazda6 vom încerca să rupem monotonia segmentului mediu şi să atacăm puternic rivalii actuali".via l carscoop
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Mazda in Romania
-
Mazda 2 (2014-prezent) Preţ: 10.490 - 19.390 €
-
Mazda 3 Preţ: 19.900 - 23.090 €
-
Mazda 3 facelift Preţ: 15.290 - 26.390 €
-
Mazda 3 Sedan facelift Preţ: 16.790 - 26.390 €
-
Mazda 6 Preţ: 25.190 - 35.990 €
-
Mazda 6 Tourer Preţ: 25.190 - 37.990 €
-
Mazda CX-3 facelift Preţ: 22.590 €
-
Mazda CX-5 Preţ: 22.490 - 40.190 €
-
Mazda MX-5 (2014-prezent) Preţ: 20.090 - 28.290 €
-
Mazda MX-5 RF Preţ: 25.890 - 33.190 €
Ultimele stiri din Modele noi
-
Au apărut noi detalii despre Mazda EZ-60, un nou SUV electric care va fi lansat mai întâi în China. Noul model va avea inclusiv o versiune cu motor termic pe post de generator. (19.04)
-
Marca chineză AUDI, înființată de către Audi cel german și compania chineză SAIC, a publicat prima imagine oficială cu primul său model de serie. Noul model va fi botezat E5 Sportback și va fi un break electric. (18.04)
-
Subaru a prezentat oficial noul Solterra facelift cu ocazia Salonului Auto din New York. Noul model actualizat primește acum un propulsor electric mai puternic, un design revizuit, dar și o autonomie îmbunătățită cu 25%. (17.04)
-
Noul Audi A6 Sedan: cel mai aerodinamic Audi de serie cu motoare termice
-
Noul Volvo S90 facelift: display central de 11.2 inch și versiune PHEV cu 80 km autonomie electrică
-
Acesta este noul Subaru Outback: două motorizări cu până la 260 CP
-
STUDIU: Mașinile electrice, mai fiabile decât termicele
-
Renault a dezvoltat un sistem hibrid care poate fi montat în mașinile electrice
Comentarii (4)