Nissan reprogrameaza sistemul Launch Control al lui GT-R
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Inginerii Nissan au decis sa evite pentru totdeauna posibilele probleme cu transmisia lui GT-R din cauza sistemului de Launch Control, care ar fi putut sa avarieze cutia de viteze in cazul in care acesta era folosit prea des. Astfel, toate unitatile GT-R care erau pregatite pentru livrare vor beneficia de noul soft, iar posesorii modelelor deja vandute vor fi incurajati sa se prezinte la o reprezentanta Nissan pentru a li se aplica acest update gratuit.
Posibilele probleme cu transmisia puteau sa apara in cazul in care soferul folosea sistemul launch control fara a dezactiva sistemul VDC, pentru a putea realiza sprint-ul 0-100 in 3.3 secunde. Sistemul VDC este o tehnologie care inlobeaza sistemul de control al tractiunii si un sistem de control al stabilitatii. Nissan GT-R putea sa accelereze de la 0-100 km/h in 3.3 secunde doar daca soferul folosea sistemul Launch Control si dezactiva sistemul VDC.
Cu ajutorul noului soft al sistemului Launch Control, soferii lui GT-R vor putea folosi aceasta functie a modelului fara a risca sa avarieze transmisia.
Oficialii Nissan au declarat ca acest update software permite realizarea unor performante extrem de apropiate de cele ale versiunii originale.Nissan cunostea problema lui GT-R privind sistemul de demaraj controlat, asa ca a stipulat in manualul utilizatorului faptul ca este interzisa folosirea acestui sistem impreuna cu dezactivare sistemului VDC. Sistemul VDC putea fi dezactivat doar pentru a elibera vehiculul in cazul in care acesta ramanea impotmolit in zapada.
Via | Autoblog
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Nissan in Romania
-
Nissan 370Z facelift (2013-prezent) Preţ: 45.560 - 49.590 €
-
Nissan Juke (2014-prezent) Preţ: 15.150 - 28.690 €
-
Nissan Leaf Preţ: 33.990 - 38.900 €
-
Nissan Micra Preţ: 11.990 - 17.440 €
-
Nissan Navara Preţ: 30.130 - 40.660 €
-
Nissan Pulsar Preţ: 15.840 - 21.750 €
-
Nissan Qashqai facelift Preţ: 18.450 - 33.720 €
-
Nissan X-Trail facelift Preţ: n/a - 38.490 €
Ultimele stiri din Tehnologie
-
Volkswagen a lansat o actualizare software care aduce printre altele și celebrul joc Pac-Man. Jocul va fi disponibil pentru aproximativ 300.000 de exemplare vândute în Europa. (16.04)
-
Hyundai a anunțat oficial că va lansa anul viitor o nouă generație a sistemului său multimedia. Acesta se va numi Pleos Connect și va fi bazat pe Android. (28.03)
-
General Motors și Nvidia și-au unit forțele pentru a crea cipuri și software pe bază de inteligență artificială pentru viitoarele mașini autonome. (19.03)
-
Noul Volvo S90 facelift: display central de 11.2 inch și versiune PHEV cu 80 km autonomie electrică
-
Acesta este noul Subaru Outback: două motorizări cu până la 260 CP
-
Hyundai prezintă o nouă generație de motoare hibride: consum mai mic cu 45%
-
Renault a dezvoltat un sistem hibrid care poate fi montat în mașinile electrice
-
Noi detalii despre Mazda EZ-60: versiune cu motor termic pe post de generator
In manualul utilizatorului ,acest lucru este interzis.
Sistemul VDC nu trebuie dezactivat in timpul functionarii normale ale automobilului.
Sistemul de demaraj controlat functioneaza fara riscuri majore asupra transmisiei doar daca sistemul VDC este dezactivat.
Cu noul soft, folosirea functiei launch control cu sistemul VDC dezactivat duce la performante slabe, pe care ultilizatorul va dori sa le evite, asa ca nu va mai dezactiva sistemul VDC inainte sa foloseasca launch control. Cu vechiul soft, asa se puteau obtine performantele de top cu care se lauda acest model - dar acest lucru nu era recomandat.
Repet, sistemul VDC nu trebuie dezactivat, dar putea fi dezactivat - ceea ce ar duce la probleme serioase cu transmisia, in timp.
O seara buna!