Nissan Eporo, robotul care va face masinile mai sigure
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Nissan intentioneaza sa depaseasca Volvo in domeniul sigurantei auto si anunta introducerea pe modelele sale viitoare a unei tehnologii imprumutate de la roboti. Primul pas in acest sens a fost facut cu ocazia evenimentului CEATEC din Tokyo, unde niponii au expus un robot echipat cu o viitoare tehnologie ce urmeaza sa se regaseasa si pe modelele de serie.
Botezat Eporo, robotul japonez masoara doar 50 de cm inaltime si cantareste 13 kilograme, fiind capabil sa se deplaseze autonom, alaturi de exemplare identice, fara a intra in coliziune cu acestea. Multumita unor lumini laser, care masoara constant distanta laterala, si a unui sistem de unde radio, Eporo calculeaza posibilitatea coliziunii iminente si modifica parametrii normali pentru a evita un accident.
Noul robot reprezinta primul pas in dezvoltarea unui program care isi propune ca finalitate un automobil capabil sa reduca numarul accidentelor. Daca initiativa va prinde viata, in cativa ani vom asista la masini care comunica intre ele pentru mai multe detalii referitoare la conditiile de trafic, consum si viteza.
via | Nissan
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Nissan in Romania
-
Nissan 370Z facelift (2013-prezent) Preţ: 45.560 - 49.590 €
-
Nissan Juke (2014-prezent) Preţ: 15.150 - 28.690 €
-
Nissan Leaf Preţ: 33.990 - 38.900 €
-
Nissan Micra Preţ: 11.990 - 17.440 €
-
Nissan Navara Preţ: 30.130 - 40.660 €
-
Nissan Pulsar Preţ: 15.840 - 21.750 €
-
Nissan Qashqai facelift Preţ: 18.450 - 33.720 €
-
Nissan X-Trail facelift Preţ: n/a - 38.490 €
Ultimele stiri din Tehnologie
-
Gorden Wagener, designerul șef al germanilor de la Mercedes-Benz, a declarat într-un interviu recent că ecranele mari, instalate în mașini, nu reflectă luxul. (24.02)
-
Stellantis a dezvăluit oficial noul său sistem de conducere autonomă, STLA AutoDrive. Noul sistem este de nivelul 3, iar acesta ar urma să fie disponibil cel mai devreme la sfârșitul acestui an. (21.02)
-
Au apărut noi detalii despre viitorul sistem de tracțiune integrală electrificată care va fi prezent la Dacia Duster și Bigster în viitorul apropiat. În premieră pentru Dacia, cele două modele vor avea versiuni cu tracțiune integrală și cutie automată în același timp. (17.02)
-
Skoda Octavia facelift primește o versiune cu tracțiune integrală
-
Șeful de design al Mercedes-Benz: Ecranele mari nu reflectă luxul
-
Teaser cu noul Audi A6 Avant. Data lansării, confirmată
-
Dacia Sandero, preferata europenilor: a fost cea mai vândută mașină în ianuarie
-
Noua Kia EV4, detalii tehnice complete: 204 CP și 630 km autonomie
Comentarii (0)