Mercedes: "Vom lansa SLS AMG Black Series şi SLS electric"
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Mercedes vrea să profite la maxim de pe urma capitalului de imagine adus de supercarul SLS AMG. Constructorul din Stuttgart plănuieşte să dea naştere unor derivate noi, bazate pe modelul sportiv. Primul dintre ele va fi SLS AMG Black Series, o reeditare a versiunii de performanţă atât de cunoscută în gama Mercedes.
Vor urma versiunea electrică SLS E-Cell şi derivatul stradal al extensiei de circuit SLS AMG GT3. Anunţul a fost făcut de Tobias Moers, care a ţinut să sublinieze că toate variantele nu vor ajunge dincolo de Ocean, producţia extrem de limitată urmând să se rezume doar la zona europeană.
Nu este exclus să vedem o comasare a celor două versiuni, Black Series şi GT3, reunite sub un model unic, care să îndeplinească cerinţele ambelor tipuri de clienţi. Derivatul va folosi peste 600 de cai putere şi va cântări puţin sub 1600 de kilograme, deci reţeta ideală pentru performanţe excepţionale.
Programat să debuteze oficial în 2012, SLS E-Cell a fost deja confirmat de conducerea Mercedes şi chiar a fost poziţionat pe piaţă, preţul său urmând să fie dublu comparativ cu cel al actualului SLS AMG.
Valoarea va fi justificată de costurile mari de dezvoltare, dar şi de performanţele dinamice apropiate de cele ale versiuni V8 pe benzină.Progrese importante au fost consemnate şi la nivelul bateriei, care poate suporta numeroase cicluri de încărcare la 440V, mulţumită unui sistem de răcire inovativ. Un mister rămâne însă sunetul pe care supercarul electric îl va emite. Ingienrii lucrează în prezent la diferite soluţii: au fost testate diferite sunete digitale şi chiar au fost simulate vibraţiile unui motor V8.
via | autoblog
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Renault a deschis oficial comenzile pentru hot hatch-ul electric 5 Turbo 3E. Cea mai puternică versiune a lui Renault 5 este și cea mai scumpă, datorită unui preț de pornire de 155.000 euro. (22.04)
-
Au apărut noi detalii despre Mazda EZ-60, un nou SUV electric care va fi lansat mai întâi în China. Noul model va avea inclusiv o versiune cu motor termic pe post de generator. (19.04)
-
Marca chineză AUDI, înființată de către Audi cel german și compania chineză SAIC, a publicat prima imagine oficială cu primul său model de serie. Noul model va fi botezat E5 Sportback și va fi un break electric. (18.04)
-
Noul Volvo S90 facelift: display central de 11.2 inch și versiune PHEV cu 80 km autonomie electrică
-
Acesta este noul Subaru Outback: două motorizări cu până la 260 CP
-
Renault a dezvoltat un sistem hibrid care poate fi montat în mașinile electrice
-
Hyundai prezintă o nouă generație de motoare hibride: consum mai mic cu 45%
-
Noi detalii despre Mazda EZ-60: versiune cu motor termic pe post de generator
Comentarii (0)