Mercedes-Benz SLC, viitorul rival al lui Porsche 911
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Mercedes-Benz pregăteşte un model sport mai mic decât SLS, care va avea motorul aplasat în faţă şi va fi echipat cu un motor V8. Potrivit englezilor de la Autocar, noua creaţie se va numi SLC şi va debuta în 2014. Doi ani mai târziu, Mercedes va lansa o versiune decapotabilă a acestui model, care va avea un acoperiş de tip soft-top. Cei de la AMG îşi vor asuma responsabilitatea pentru partea mecanică a lui SLC, amintind de modul în care a fost dezvoltat SLS 63 AMG. De asemenea, testele şi modificările vor fi realizate tot de departamentul AMG, cei de la Mercedes-Benz fiind nevoiţi doar să facă un interior şi să comercializeze modelul în reţeaua lor.
Mercedes a mai avut un model numit SLC, acesta fiind versiunea cu hard-top a celei de-a patra generaţii a lui SL. Respectivul model a fost în producţie între 1971 şi 1981. Viitorul SLC va primi propriul său design interior şi exterior, dar aspectul său ar putea fi inspirat din fratele său mai mare – SLS 63 AMG. Vorbim de mici trăsături estetice, unele dintre ele fiind comune cu gama Mercedes-Benz, în timp ce alte elemente le va împărţi cu modele precum SLK şi SLS.
În spiritul tradiţiei, numeroase elemente mecanice şi electrice vor fi împărţite cu viitorul SL, care va ajunge la cea de-a şaptea generaţie.Unul dintre rivalii principali ai lui Mercedes-Benz SLC va fi Porsche 911. Membrii echipei de dezvoltare de la AMG l-au descris pe Porsche 911 Carrera S ca fiind etalonul după care vor configura viitoarea creaţie. Nemţii se gândesc să se lupte şi cu Aston Martin V8 Vantage, ceea ce ar însemna ca noul SLC să fie finisat la un nivel excepţional şi să ofere performanţe cel puţin la fel de bune ca ale modelelor amintite mai sus.
Via | Autocar
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Au apărut noi detalii despre Mazda EZ-60, un nou SUV electric care va fi lansat mai întâi în China. Noul model va avea inclusiv o versiune cu motor termic pe post de generator. (19.04)
-
Marca chineză AUDI, înființată de către Audi cel german și compania chineză SAIC, a publicat prima imagine oficială cu primul său model de serie. Noul model va fi botezat E5 Sportback și va fi un break electric. (18.04)
-
Subaru a prezentat oficial noul Solterra facelift cu ocazia Salonului Auto din New York. Noul model actualizat primește acum un propulsor electric mai puternic, un design revizuit, dar și o autonomie îmbunătățită cu 25%. (17.04)
-
Noul Audi A6 Sedan: cel mai aerodinamic Audi de serie cu motoare termice
-
Noul Volvo S90 facelift: display central de 11.2 inch și versiune PHEV cu 80 km autonomie electrică
-
Acesta este noul Subaru Outback: două motorizări cu până la 260 CP
-
STUDIU: Mașinile electrice, mai fiabile decât termicele
-
Viitoarea Mazda MX-5 va primi un motor aspirat natural mai mare
Comentarii (0)