Mercedes ar putea lansa un parteneriat cu Aston Martin
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Dieter Zetsche, şeful Daimler, a declarat recent că este posibilă o colaborare între Mercedes-Benz şi Aston Martin. Cei de la Mercedes-Benz le-ar putea furniza englezilor de la Aston Martin motoare şi chiar platforme pentru viitoarele lor modele în speranţa că vor reduce costurile de dezvoltare. În schimb, cei de la Mercedes ar obţine un plus de vânzări şi producţie care va duce la creşterea rentabilităţii motoarelor realizate de inginerii lor.
În 2008, surse din Germania anunţau o posibilă achiziţie a unui pachet de acţiuni majoritar în cadrul Aston Martin de nemţii de la Daimler. Odată cu sosirea crizei financiare, achiziţia a fost amânată sau chiar anulată, dar o colaborare nu este niciodată exclusă, după cum am văzut deja la alţi producători. Cei de la Daimler au semnat în urmă cu câteva luni un parteneriat cu Alianţa Renault-Nissan, aşa că orice este posibil.
În comparaţie cu parteneriatul cu Renault-Nissan, cei de la Mercedes-Benz nu îi văd pe cei de la Aston Martin ca pe un competitor. Practic, singurele modele concurente ale acestora sunt CLS 63 AMG, Rapide, DB9 şi SLS 63 AMG.
Volumele în care sunt vândute modelele respective nu îi îngrijorează pe nemţi, din moment ce ei produc numeroase alte modele care se vând mult mai bine graţie preţului redus. În plus, cei de la Aston Martin au specificat recent că nu vor să introducă în gamă un model care să rivalizeze A-Klasse sau Mini, semn că s-au gândit şi ei la colaborarea respectivă.Via | Autocar
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Mercedes-Benz a anunțat oficial că va lansa o nouă generație de modele utilitare cu motoare termice. Noile modele vor fi bazate pe arhitectura dedicată VAN.CA. (21.02)
-
MG a anunțat o nouă motorizare pentru modelele MG3 și ZS. Noul motor pe benzină este pur termic și face ca cele două modele să fie acum și mai accesibile ca preț. (21.02)
-
Francezii de la Alpine au publicat prima imagine oficială sugestivă cu viitorul A390, un viitor crossover electric de performanță. Totodată, a fost confirmată și data lansării. (21.02)
-
Noua Dacia Duster Redust Sport: versiune tunată cu preț de peste 50.000 euro
-
Noul Volvo XC60 facelift: sistem multimedia mai rapid și materiale noi la interior
-
Primele imagini cu noul Mitsubishi Grandis, fratele geamăn al lui Renault Symbioz
-
BYD va produce mașini electrice în Europa din octombrie
-
Aceasta este noua Kia EV4: debutează în 27 februarie, în variantă hatchback și sedan
poate "Smart" ,ca "Mini" nu are nicio treaba cu mercedes,ci cu bmw!