Marchionne: "Viitorul SUV Maserati va avea motoare de origine Ferrari"
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Prezent în cadrul Salonului Auto de la Detroit, Sergio Marchionne a făcut o serie de declaraţii importante privind viitorul grupului Fiat. După ce a confirmat versiunea europeană a lui Chrysler 200 şi a anunţat majorarea pachetului de acţiuni în cadrul Chrysler, Marchionne a ţinut să facă câteva precizări şi despre brandul de lux Maserati.
Se ştie în prezent că Maserati intenţionează să îşi extindă gama cu un SUV de lux, capabil să rivalizeze cu Porsche Cayenne. Potrivit declaraţiei recente emise de Marchionne, viitorul model 4x4 va ascunde sub capotă motoare derivate din actuala gamă Ferrari. Vom asista cel mai probabil la unităţi V8 şi poate chiar la un vârf de gamă V12.
Propulsoarele vor fi modificate pentru a oferi ceva mai puţină putere, dar ceva mai mult cuplu. De asemenea, inginerii italieni vor încerca să ofere momentul motor la un regim de turaţii redus sau mediu. Acelaşi lucru se va întâmpla şi cu puterea, care se va simţi la capacitate maximă mai devreme de 8000-9000 de rotaţii.
Propulsoarele de provenienţă Ferrari vor fi instalate pe o platformă de SUV, împrumutată de la "fratele american" Jeep Grand Cherokee. Noul SUV Maserati va debuta oficial abia anul viitor, de producţia sa urmând să se preocupe uzina din Detroit a grupului Chrysler.
via | autoblog
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Mercedes-Benz a anunțat oficial că va lansa o nouă generație de modele utilitare cu motoare termice. Noile modele vor fi bazate pe arhitectura dedicată VAN.CA. (21.02)
-
MG a anunțat o nouă motorizare pentru modelele MG3 și ZS. Noul motor pe benzină este pur termic și face ca cele două modele să fie acum și mai accesibile ca preț. (21.02)
-
Francezii de la Alpine au publicat prima imagine oficială sugestivă cu viitorul A390, un viitor crossover electric de performanță. Totodată, a fost confirmată și data lansării. (21.02)
-
Noua Dacia Duster Redust Sport: versiune tunată cu preț de peste 50.000 euro
-
Noul Volvo XC60 facelift: sistem multimedia mai rapid și materiale noi la interior
-
Primele imagini cu noul Mitsubishi Grandis, fratele geamăn al lui Renault Symbioz
-
BYD va produce mașini electrice în Europa din octombrie
-
Aceasta este noua Kia EV4: debutează în 27 februarie, în variantă hatchback și sedan
Comentarii (4)