Lincoln vine in Europa si tinteste BMW si Mercedes
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Dupa ce Cadillac si-a exprimat dorinta de a vinde modelele sale si pe celelalte piete mondiale, acum vine randul unui alt brand american cu traditie sa gandeasca la o expansiune globala. Este vorba despre Lincoln care, potrivit boss-ului Ford Alan Mulally, trebuie sa priveasca si dincolo de granitele Statelor Unite.
Desi este vandut deja pe unele piete din Orientul Mijlociu, Lincoln cauta o patrundere pe segmentele existente in Europa si Asia, mai exact in tarile cu o crestere accentuata cum sunt Rusia, China si cele din estul Batranului Continent. Potrivit presedintelui Ford, brandul american Lincoln ar urma sa tinteasca piata modelelor premium pe care activeaza in prezent rivali ca Mercedes si BMW.
Lincoln se confrunta insa cu o mare problema, in gama sa simtindu-se lipsa unui model cu tractiune spate. Desi a prezentat de curand sedanul de lux MKR, echipat cu un tren de rulare care actioneaza pe axa spate, Lincoln are nevoie de inca un model cu tractiune spate, care potrivit oficialilor americani se afla in curs de dezvoltare.
Toate aceste eforturi vor trebui insa sustinute si de optiuni de motorizare diesel, care se pare ca se vand foarte bine in Europa.Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Mini își revizuiește planurile sale de electrificare din cauza ritmului prea mic al vânzărilor de mașini electrice. Motoarele termice vor face parte din ofertă și după 2030. (18.04)
-
Constructorul italian de automobile anunță un nou nivel de echipare de bază pentru SUV-ul Grecale. Acesta înlocuiește vechiul nivel GT și se numește chiar Grecale. Motorizarea este una mild-hybrid și oferă 300 de cai putere. (18.04)
-
Porsche a stabilit un nou record pe Nürburgring pentru mașinile cu transmisie manuală cu noul 911 GT3. Pilotul de uzină Jorg Bergmeister a reușit să înregistreze un timp de 6:56.294 cu un 911 GT3 din 2025 echipat cu transmisie manuală în 6 trepte. (18.04)
-
Noul Volvo S90 facelift: display central de 11.2 inch și versiune PHEV cu 80 km autonomie electrică
-
Acesta este noul Subaru Outback: două motorizări cu până la 260 CP
-
Renault a dezvoltat un sistem hibrid care poate fi montat în mașinile electrice
-
Hyundai prezintă o nouă generație de motoare hibride: consum mai mic cu 45%
-
Noi detalii despre Mazda EZ-60: versiune cu motor termic pe post de generator
Comentarii (17)