JaguarSense va dispărea de pe modelele mărcii britanice
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Jaguar a anunţat că va renunţa la una dintre cele mai interesante şi de efect inovaţii aduse în ultimii ani pe propriile modele. Este vorba de sistemul JaguarSense, dezvoltat şi optimizat de marca britanică, prin care compartimentul torpedoului se deschidea cu ajutorul unui senzor amplasat pe bord.
Conform primelor informaţii, senzorul respectiv avea două probleme: în primul rând, acesta deschidea lent compartimentul în caz ed nevoie, iar în al doilea rând rămânea închis, fără posibilitatea de a putea fi deschis altfel, dacă bateria maşinii se termina iar şoferul avea nevoie de manual sau de cartea tehnică. Jaguar va înlocui astfel suprafaţa tactilă cu un buton cromat de asemenea tactil, care rezolvă problema deschiderii rapide, dar care are acelaşi sistem electronic de acţionare precum precedentul sistem.
Celelalte modificări importante ale noului an în gama Jaguar sunt reprezentate de dispariţia motoarelor 3.0 V6 şi 4.2 de origine Ford şi apariţia unui motor V8 de 5.0 litri care există deja în gama modelului britanic, dar doar în versiunea de echipare Premium. Evident, pentru ca maşina să facă faţă tehnic noilor provocări, aceasta primeşte un nou sistem de frânare.
Nici varianta de performanţă XF-R nu scapă de schimbări, în cazul acesteia fiind însă vorba exclusiv de modificări estetice. Astfel, grila frontală a modelului britanic devine neagră, constructorul din Coventry renunţând astfel la clasicul crom care trona în zona frontală a modelului său.VIDEO: Aşa funcţionează senzorul tactil JaguarSense
via | Jaguar
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Jaguar in Romania
-
Jaguar E-Pace Preţ: 30.940 - 59.738 €
-
Jaguar F-Pace Preţ: 46.320 - 86.160 €
-
Jaguar F-Type Coupe facelift Preţ: 59.500 - 143.395 €
-
Jaguar F-Type facelift Preţ: 66.640 - 149.940 €
-
Jaguar i-Pace Preţ: 77.945 - 101.745 €
-
Jaguar XE Preţ: 39.000 - 57.715 €
-
Jaguar XJ facelift Preţ: 83.776 - 109.480 €
Ultimele stiri din Tehnologie
-
Gorden Wagener, designerul șef al germanilor de la Mercedes-Benz, a declarat într-un interviu recent că ecranele mari, instalate în mașini, nu reflectă luxul. (24.02)
-
Stellantis a dezvăluit oficial noul său sistem de conducere autonomă, STLA AutoDrive. Noul sistem este de nivelul 3, iar acesta ar urma să fie disponibil cel mai devreme la sfârșitul acestui an. (21.02)
-
Au apărut noi detalii despre viitorul sistem de tracțiune integrală electrificată care va fi prezent la Dacia Duster și Bigster în viitorul apropiat. În premieră pentru Dacia, cele două modele vor avea versiuni cu tracțiune integrală și cutie automată în același timp. (17.02)
-
Skoda Octavia facelift primește o versiune cu tracțiune integrală
-
Șeful de design al Mercedes-Benz: Ecranele mari nu reflectă luxul
-
Teaser cu noul Audi A6 Avant. Data lansării, confirmată
-
Dacia Sandero, preferata europenilor: a fost cea mai vândută mașină în ianuarie
-
Noua Kia EV4, detalii tehnice complete: 204 CP și 630 km autonomie
Comentarii (0)