Inventie revolutionara: CO2 transformat in apa
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
O mica echipa de certatori stiintifici din Tara Galilor a creat un dispozitiv despre care sustin ca este capabil sa capteze gazele emise de masina si sa le transforme in biocombustibil care poate fi refolosit.
Cutia inventata de certatorii britanici inlocuieste convertorul catalitic si are menirea de a captura dioxizii de carbon emisi de masina si sa transforme emisiile in vapori de apa.
Dioxizii de carboni capturati de un astfel de dispozitiv pot fi transformati in biocombustibili prin combinarea lor cu alege modificate genetic. Inventatorii sustin ca intr-o zi acest dispozitiv poate fi montat pe masini, autobuze si poate fi folosit si in industria grea.
Echipa care a facut aceasta descoperire a infiintat o mica companie pentru a putea implementa si produce aceasta tehnologie.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Mediu
-
Parlamentul European a aprobat oficial noile norme de poluare Euro 7. Noile norme vor introduce limite de emisii de particule rezultate din frâne și anvelope, precum și cerințe minime de performanță pentru durabilitatea bateriei în cazul vehiculelor electrice. (14.03)
-
Parlamentul European a aprobat oficial noile norme de poluare Euro 7, care sunt acum mai blânde față de propunerea inițială. Astfel, noile norme revizuite sunt acum mai apropiate de actualele norme Euro 6. (10.11)
-
Potrivit noilor teste GreenNCAP, Dacia Spring este cea mai eficientă mașină electrică din Europa pe perioada de producție și de utilizare. Mai mult, același test relevă că Ford Puma este mașina cea mai prietenoasă cu mediul la nivel european în clasamentul mașinilor cu motoare termice. (27.03)
-
Skoda Octavia facelift primește o versiune cu tracțiune integrală
-
Șeful de design al Mercedes-Benz: Ecranele mari nu reflectă luxul
-
Teaser cu noul Audi A6 Avant. Data lansării, confirmată
-
Noua Kia EV4, detalii tehnice complete: 204 CP și 630 km autonomie
-
Dacia Sandero, preferata europenilor: a fost cea mai vândută mașină în ianuarie
Mi-e teama ca toata treaba asta e o mare cacialma.
Totusi, admitand ca au loc reactiile, eliminand niste atomi de hidrogen din hidrocarburile nearse, raman niste compusi mai saturati deci NU POATE FI VORBA DE NOXE ZERO! (din pacate...)
Mi-e teama ca toata treaba asta e o mare cacialma.
"Un dispozitiv despre care SUSTIN ca este CAPABIL ... gazele emise de masina si sa le transforme ... care poate fi..."
Parca.... mai multa incredere am in asta:
http://www.youtube.com/watch?v=trws3k9vq6M
...Care este deja demonstrata, si nu-i trebuie sa emita intai gaze (!!!) ca sa aibe ce transforma mai tarziu... cu ALGE MODIFICATE GENETIC pe care sa le plimbe prin oras cu AUTOBUZUL????
BAAAAH!
Robert Gheorghe, vezi si tu link-ul din mesaj! Vad ca te pasioneaza subiecte d-astea...