India a devenit cea mai mare piata a lumii pentru modelele mici
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Dupa ce China a preluat in 2009 conducerea in clasamentul celor mai prolifice piete ale lumii din punctul de vedere al vanzarilor, India se evidentiaza la randul sau la acest capitol, devenind cea mai importanta piata a lumii pentru modelele mici. India a depasit in 2009 Japonia la vanzari ale modelelor de segment mini si mic, dupa ce in 2007 reusise sa le ia fata japonezilor in ceea ce priveste productia acestui tip de modele.
In cifre, suprematia Indiei la acest capitol se traduce prin 892.000 de unitati vandute, cu aproape 200.000 mai multe decat numarul de masini de acest tip vandute in Japonia (708.034 unitati). De altfel, clientii auto din India au un apetit ridicat pentru acest tip de vehicule, mai mult de jumatate dintre masinile vandute aici in 2009 reprezentand modele care fac parte din acest segment.
"Din punctul de vedere al productiei de masini mici, India se afla exact in mijlocul radarului", sustine Michael Boneham, seful biroului Ford India. Oficialul Ford sustine in continuare ca pretul este principala caracteristica pe are indienii o cauta la o masina, cei mai multi indieni fiind reticenti in a cheltui mai mult de 8000 de dolari pe o masina.
via | msnbc
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Mini își revizuiește planurile sale de electrificare din cauza ritmului prea mic al vânzărilor de mașini electrice. Motoarele termice vor face parte din ofertă și după 2030. (18.04)
-
Constructorul italian de automobile anunță un nou nivel de echipare de bază pentru SUV-ul Grecale. Acesta înlocuiește vechiul nivel GT și se numește chiar Grecale. Motorizarea este una mild-hybrid și oferă 300 de cai putere. (18.04)
-
Porsche a stabilit un nou record pe Nürburgring pentru mașinile cu transmisie manuală cu noul 911 GT3. Pilotul de uzină Jorg Bergmeister a reușit să înregistreze un timp de 6:56.294 cu un 911 GT3 din 2025 echipat cu transmisie manuală în 6 trepte. (18.04)
-
Noul Volvo S90 facelift: display central de 11.2 inch și versiune PHEV cu 80 km autonomie electrică
-
Acesta este noul Subaru Outback: două motorizări cu până la 260 CP
-
Renault a dezvoltat un sistem hibrid care poate fi montat în mașinile electrice
-
Hyundai prezintă o nouă generație de motoare hibride: consum mai mic cu 45%
-
Noi detalii despre Mazda EZ-60: versiune cu motor termic pe post de generator
Comentarii (0)