In Beijing se cumpara zilnic 2000 de masini
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Intreaga industrie a fost afectata de criza economica si toate tarile au avut de suferit in acest an din aceasta cauza. Cu toate acestea, criza nu a fost resimtita in China la fel ca pe celelalte piete mondiale. Conform unui studiu, in Beijing sunt cumparate zilnic aproximativ 2000 de masini, in luna august fiind inregistrate 60.100 de vehicule noi.
Acest lucru este influentat si de guvernul statului, care pentru a reduce poluarea si pentru a evita ambuteiajele a introdus o regula prin care se poate circula in functie de numarul de inmatriculare. Pentru a contracara aceasta lege, locuitorii Beijingului si-au mai achizitionat si alte masini, pentru a putea circula in fiecare zi.
Daca aceste cifre continua sa creasca, infrastructura din capitala Chinei ar trebui sa suporte zilnic aproximativ 4 milioane de automobile inspre sfarsitul acestui an. Din aceasta cauza, guvernul se gandeste tot mai mult la promovarea intensa a transportului in comun.
via | caradisiac
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din General
-
Rolls-Royce a lansat propriul său set de șah ca un accesoriu pentru clienții mașinilor sale. Noul set include o suprafață de joc cu un lemn tăiat cu laser și piese din aluminiu care integrează magneți. (20.04)
-
John Elkann, președintele Stellantis, nu este de acord cu tarifele impuse de președintele american Donald Trump și nici cu normele de poluare foarte stricte impuse de Uniunea Europeană. El spune că industria auto este amenințată din cauza acestor două reglementări. (16.04)
-
Audi a anunțat un nou proiect prin care vrea ca vechile mașini de curse ale sale să ajungă în mâinile unor colecționari privați. Pentru început, Audi a scos la vânzare un prototip cu care a concurat în Campionatul Mondial de Anduranță și o mașină care a luat startul în seria DTM. (04.04)
-
Hyundai prezintă o nouă generație de motoare hibride: consum mai mic cu 45%
-
Renault a dezvoltat un sistem hibrid care poate fi montat în mașinile electrice
-
Noi detalii despre Mazda EZ-60: versiune cu motor termic pe post de generator
-
Noul concept Mercedes-Benz Vision V: monovolum de lux cu televizor 4K de 65 inch
-
Maserati Grecale primește un nou nivel de echipare de bază: motorizare mild-hybrid cu 300 CP
Comentarii (4)