GM încheie un contract cu A123 Systems pentru baterii litiu-ion NanophosphateY
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Zona modelelor electrice începe din ce în ce mai mult să atragă banii constructorilor auto. Aşa cum ne-au obişnuit până acum, americanii de la General Motors vor să devină cei mai buni în acest segment, motiv pentru care au semnat un contract de producţie cu A123 Systems, dezvoltator și producător al bateriilor și sistemelor avansate litiu-ion NanophosphateY. Noile baterii vor fi utilizate în cadrul viitoarelor autovehicule electrice GM care vor fi comercializate pe piețele internaționale.
Contractul semnat de cele două firme include producția de celule de nanofosfat avansate și componente electronice complet integrate. Echipele de ingineri GM specializați în domeniul bateriilor au testat și validat compoziția chimică a bateriei A123 în cadrul laboratorului Global Battery Systems al companiei din Warren, Michigan. Echipe provenind din ambele companii se vor ocupa acum de realizarea calibrărilor și a sistemelor de control software pentru sistemul de baterii care este pregătit pentru lansarea în producție.
"Compania GM se angajează să ofere o gamă completă de autovehicule electrificate, fiecare dintre acestea necesitând specificații diferite în ceea ce privește bateria. Lucrăm cu diverși dezvoltatori de baterii și tehnologia avansată litiu-ion cu nanofosfat a companiei A123 oferă performanțe ideale pentru o utilizare viitoare în cadrul unui autovehicul electrificat", a declarat Micky Bly, Director Executiv al departamentului internațional de Sisteme Electrice, Infotainment și Electrificare în cadrul GM.
"Anunțul de astăzi reprezintă cel mai recent eveniment important în cadrul parteneriatului dintre GM și A123 și reprezintă genul de colaborare între companii americane necesară pentru a construi o industrie internă de durată în domeniul bateriilor și autovehiculelor electrice", a declarat Jason Forcier, vicepreședintele Grupului Automotive Solutions din cadrul A123 Systems.
Via | GM
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Aston Martin a obținut o finanțare de 125 milioane de lire sterline (aproximativ 150 milioane de euro) în timp ce se confruntă cu pierderi în creștere și cu tarife impuse de președintele american Donald Trump. (01.04)
-
Mansory, celebra casă de tuning specializată în modificarea automobilelor de lux și supercaruri, a dezvăluit recent o versiune modificată a modelului Bentley Continental GT 2025. Aceasta marchează prima intervenție a Mansory asupra noului model britanic. (01.04)
-
Jeep a dat undă verde producției noului Avenger 4xe. Versiunea hibridă a modelului este produsă în Polonia. (31.03)
-
Prețuri noua Mazda 6e în România: start de la 43.500 euro
-
Primele imagini cu noul Nissan Leaf: crossover electric cu 600 km autonomie
-
Deschizător de drumuri
-
Ford vrea să patenteze o transmisie manuală pentru vehicule electrice
-
Acesta este noul Nissan Micra: hatchback exclusiv electric înrudit cu Renault 5 E-Tech
Comentarii (0)