Fostul sef al Opel merge la Jaguar Land Rover
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Carl Peter Forster, fostul sef al General Motors Europe si al diviziei Opel, va pleca la Tata Motors pentru a conduce divizia Jaguar Land Rover. Carl Peter Forster va prelua noul post de conducere peste cateva luni si ar putea sa faca schimbari majore in cadrul gamelor celor doua marci britanice detinute de Tata Motors. Carl Peter Forster este cunoscut pentru ofensiva pe care a jucat-o pentru imbunatatirea calitatii in timp ce era la Opel, dar si pentru orientarea sa catre vehiculele cu emisii scazute.
Fostul sef al celor de la Opel si GM Europe a avut contact cu Land Rover in anii 1990, cand era sef de productie la BMW, iar producatorul bavarez detinea marca britanica de vehicule off-road. Potrivit publicatiei germane Focus, Carl Peter Forster are rolul de a calauzi drumul in Europa al modelului Tata Nano, eveniment pregatit pentru anul 2011.
Dupa cum stiti, fostul sef al Opel a demisionat din compania germana deoarece este nemultumit de faptul ca General Motors a renuntat la vanzarea acestei marci. Pana atunci, vicepresedintele GM Europe si seful Opel va fi inlocuit de catre Bob Lutz.
Via | AutomotiveNews (inreg.)
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Mini își revizuiește planurile sale de electrificare din cauza ritmului prea mic al vânzărilor de mașini electrice. Motoarele termice vor face parte din ofertă și după 2030. (18.04)
-
Constructorul italian de automobile anunță un nou nivel de echipare de bază pentru SUV-ul Grecale. Acesta înlocuiește vechiul nivel GT și se numește chiar Grecale. Motorizarea este una mild-hybrid și oferă 300 de cai putere. (18.04)
-
Porsche a stabilit un nou record pe Nürburgring pentru mașinile cu transmisie manuală cu noul 911 GT3. Pilotul de uzină Jorg Bergmeister a reușit să înregistreze un timp de 6:56.294 cu un 911 GT3 din 2025 echipat cu transmisie manuală în 6 trepte. (18.04)
-
Noul Volvo S90 facelift: display central de 11.2 inch și versiune PHEV cu 80 km autonomie electrică
-
Acesta este noul Subaru Outback: două motorizări cu până la 260 CP
-
Hyundai prezintă o nouă generație de motoare hibride: consum mai mic cu 45%
-
Renault a dezvoltat un sistem hibrid care poate fi montat în mașinile electrice
-
Noi detalii despre Mazda EZ-60: versiune cu motor termic pe post de generator
Decat la hyundai mai bine la vandut covrigi in piata :)
Korenii se chinue sa mimeze, cum ca ar face masini, e si asta o arta, pacat ca utilizatorul este interesat de cu totul altceva.