Evo IX MR: editie de adio
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Mitsubishi a pus ieri in vanzare pe piata din Japonia ultima versiune a generatiei Lancer Evo IX. Aceasta se numeste Evolution IX MR (Mitsubishi Racing).
Anul viitor va reprezenta o piatra de hotar importanta pentru constructorul nipon, in conditiile in care acesta va lansa urmatorul nivel al liniei Evo: Lancer Evolution X. Evo X nu va avea nimic in comun cu versiunea Evo IX MR, aceasta din urma fiind o ultima editie echipata cu motorul turbo 4G63 de 2.0 litri care se adreseaza iubitorilor si colectionarilor marcii. Spunem “iubitori si colectionari” deoarece dintre acestia se vor alege cei doar 1500 de fericiti viitori posesori ai unui exemplar din ultima editie limitata Evo IX.
Chiar daca cifrele de putere si performanta nu se schimba, Evi IX MR dispune de o lista de amanunte delicate care il diferentiaza de versiunile standard: turbina din aluminiu si titan, gestiune MIVEC optimizata, amortizoare/suspensii fabricate de Eibach/Bilstein in Germania si cateva linii de cod suplimentare in programul computerizat al sistemului Super AYC, care vor determina o tinuta de drum ridicata.
Spoilerul fata este subtil redesenat, la fel ca jantele si interiorul.Pentru cei care vor sa profite mai putin brutal de noua editie speciala, versiunea break poate beneficia de o cutie de viteze automata cu cinci rapoarte in locul celei manuale cu sase rapoarte inclusa in standard.
Faptul ca aceasta ultima editie speciala este construita si vanduta in Japonia are efecte vizibile si pe lista de preturi, acestea variind intre doar 19.000 si 24.000 de euro.
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Constructorul german de automobile a publicat primele imagini și informații despre noul Tera, un SUV desenat, dezvoltat și care urmează să fie produs în Brazilia. Este bazat pe aceeași arhitectură ca Polo și T-Cross. (04.03)
-
Toyota a pregătit câteva noutăți pentru Corolla. Printre actualizări se numără materiale noi în habitaclu, precum și o paletă de culori cu o nuanță nouă. (03.03)
-
MG a publicat prima imagine oficială cu viitorul S5, un nou SUV electric. Noul model va fi lansat în Europa în această primăvară, iar detaliile tehnice vor fi comunicate în următoarele săptămâni. (03.03)
-
Skoda Octavia facelift primește o versiune cu tracțiune integrală
-
Toyota: modelele de performanță vor păstra motoarele pe benzină și cutiile manuale
-
Noua Skoda Enyaq facelift a intrat în producție
-
Noua Kia EV4, detalii tehnice complete: 204 CP și 630 km autonomie
-
(P) Care sunt mașinile electrice cu cel mai bun range în 2025?
Comentarii (0)