Europiata auto in septembrie
- Printeaza
- Comenteaza
- Trimite pe:
Au fost publicate rezultatele vanzarilor auto in Europa pentru luna septembrie. In general, vanzarile de autoturisme au crescut in comparatie cu luna august, insa au scazut in comparatie cu luna septembrie a anului precedent (-2.6%). Daca luam in considerare perioada ianuarie-septembrie a anului 2006, constatam insa ca vanzarile auto in Europa au crescut foarte usor in comparatie cu aceleasi luni ale anului 2005 (+0.1%).
Cele mai multe inmatriculari au avut loc, in luna septembrie, in Marea Britanie (413.991 unitati), acolo unde s-a inregistrat insa o scadere usoara fata de aceasi luna din 2005 (-0.7%). Urmeaza Germania (298.179 unitati, +4.5%), Italia (182.315 unitati, -3.2%) si Franta (143.634 unitati, -13.3%). Totusi, de la inceputul anului pana in luna septembrie locul intai ii apartine Germaniei (2.544.675 vehicule), urmata de Marea Britanie, Italia, Franta si Spania.
Trecem la clasamentul pe grupuri, unde grupul Volkswagen a reusit sa vanda cele mai multe unitati, germanii fiind urmati de PSA Peugeot-Citroen, Ford, General Motors, Renault si Fiat.
Este interesant faptul ca grupul BMW depaseste Toyota la vanzarile pe luna septembrie.La marci, Volkswagen este urmat, in ordine, de Ford, Opel si Renault, primii patru clasati fiind singurii care au reusit sa vanda mai mult de 100.000 de exemplare in septembrie.
Daca rezultatele de mai sus se refera doar la cele 15 state ale Europei Occidentale, cele 23 de tari care formeaza Uniunea Europeana "extinsa" vin cu cifre relativ apropiate. Este de notat, si aici, cresterea grupului Fiat (+14.6%) si Toyota (+12.1%, cu lexus la un fenomenal +74.3%) si scaderea abrupta a grupului Renault (-14.2%).
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Emblematicul producător italian de supercaruri Ferrari a anunțat astăzi că veniturile și câștigurile sale de bază vor crește cu cel puțin 5% în acest an, după ce și-a îndeplinit obiectivele pentru 2024. (04.02)
-
Potrivit unui nou studiu realizat de compania de consultanță Escalent, producătorii chinezi de automobile trebuie să reducă semnificativ prețurile mașinilor sale pentru a atrage clienți în Europa. (04.02)
-
Honda și Nissan și-au amânat planurile de fuzionare până la mijlocul lunii februarie. Inițial, cele două mărci trebuiau să dezvăluie aceste planuri la sfârșitul lui ianuarie. (04.02)
- Mazda prezintă o siglă nouă: prima actualizare majoră după 28 de ani
- Audi revine la vechiul sistem de denumire a modelelor
- Flexis, noua marcă înființată de Renault și Volvo, prezintă 3 modele utilitare electrice
- Simbioză
- Noul Renault Filante Record 2025: concept creat pentru a stabili noi recorduri de eficiență
Comentarii (0)