E-Klasse blindat
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Daca aveti de gand sa va blindati Mercedes-ul pe care il aveti in dotare, nu este necesar sa apelati la o firma speciala de carosare. Ajunge sa va adresati direct constructorului german, care va fi in masura sa raspunda tuturor doleantelor dumneavoastra.
Astfel, dupa S-Guard si G-Guard (prima litera este identica cu modelul preparat), Mercedes pregateste programul E-Guard, care se va adresa noului E-Klasse. Sa luam ca exemplu modelul Mercedes E-Guard E 320 CDI. Este vorba de prima berlina diesel care dispune de un kit de inalta protectie instalat direct pe banda de montaj (E 350 si E 500 sunt si celelalte versiuni disponibile). Avantajul acestei operatiuni: se pot monta si instala blindaje chiar si in zonele in care, dupa montaj, nu se mai poate ajunge. Imaginea Clasei E E-Guard este identica cu cea a modelului clasic de serie. Si totusi, structura sa permite sa opreasca gloante de calibrul 44 Magnum (categoria de protectie B4).
Modelul blindat primeste o serie de echipamente specifice: luneta posterioara speciala, habitaclu blindat, un sistem de control al presiunii din pneuri, geamuri securizate cu film de policarbonati, componente ranforsate ale trenului de rulare.
Marea gaselnita vine insa din partea producatorului francez de pneuri Michelin, cauciucurile permitand rularea, in caz de pierdere a presiunii, cu un maxim de 240 km/h.Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Tehnologie
-
Gorden Wagener, designerul șef al germanilor de la Mercedes-Benz, a declarat într-un interviu recent că ecranele mari, instalate în mașini, nu reflectă luxul. (24.02)
-
Stellantis a dezvăluit oficial noul său sistem de conducere autonomă, STLA AutoDrive. Noul sistem este de nivelul 3, iar acesta ar urma să fie disponibil cel mai devreme la sfârșitul acestui an. (21.02)
-
Au apărut noi detalii despre viitorul sistem de tracțiune integrală electrificată care va fi prezent la Dacia Duster și Bigster în viitorul apropiat. În premieră pentru Dacia, cele două modele vor avea versiuni cu tracțiune integrală și cutie automată în același timp. (17.02)
-
Skoda Octavia facelift primește o versiune cu tracțiune integrală
-
Șeful de design al Mercedes-Benz: Ecranele mari nu reflectă luxul
-
Teaser cu noul Audi A6 Avant. Data lansării, confirmată
-
Dacia Sandero, preferata europenilor: a fost cea mai vândută mașină în ianuarie
-
Noua Kia EV4, detalii tehnice complete: 204 CP și 630 km autonomie
Comentarii (0)