Dodge Viper ar putea primi un motor Ferrari
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Alianta dintre Fiat si Chrysler ar putea da nastere unor schimbari neobisnuite in cadrul gamei producatorului american, in principal din cauza modificarilor operate pentru a micsora costurile. In timp ce unele modele Dodge si Alfa Romeo vor imparti motoare si platforme, varful de lance al Chrysler si al Grupului Fiat ar putea imparti acelasi motor. Mai exact, Dodge Viper, ar putea primi un motor de provenienta Ferrari, sau cel putin o unitate bazata pe un motor Ferrari.
Aceasta solutie ar putea fi aleasa pentru a reduce costurile de productie si de dezvoltare ale unitatilor V8 si V10, care necesita materiale speciale si metode de fabricare complicate. Cel mai probabil, viitoarea generatie a lui Dodge Viper va primi un motor bazat pe V8-urile de la Ferrari, iar principalele diferente se vor afla la nivelul arborelui cotit si al chiulasei. Exista posibilitatea ca motorul lui Dodge Viper sa fie echipat cu doi cilindri suplimentari, pentru a avea tot configuratia V10 care l-a consacrat.
Daca italienii de la Fiat vor pastra traditia Dodge, motorul lui Viper va fi de tip OHV si va avea un arbore cotit echipat cu contragreutati. Motoarele V8 de la Ferrari sunt de tip DOHC, iar design-ul aborelui cotit permite eliminarea contragreutatilor pentru a atinge turatii mai ridicate si pentru a oferi o elasticitate remarcabila.
Motorul care va echipa viitorul Dodge Viper nu va fi capabil sa atinga aceleasi turatii ridicate pe care le poate atinge omologul sau de la Ferrari, dar va oferi un nivel de performanta cel putin similar cu cel al unitatii V10 actualeVia | Leftlane
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Modele noi
-
Nissan urmează să-și mărească gama de mașini electrice cu un nou model de oraș. Noua mașină va fi înrudită la nivel tehnic cu viitorul Renault Twingo. (01.04)
-
Toyota a lansat două versiuni noi pentru Hilux. Pentru prima dată în istoria modelului, camioneta japonezilor primește acum o versiune cu un motor mild-hybrid de 48 de volți. (31.03)
-
Skoda a publicat o imagine teaser cu noul Elroq RS, versiunea de performanță a crossover-ului electric. Noul model va fi prezentat oficial la începutul lui aprilie. (28.03)
-
Prețuri noua Mazda 6e în România: start de la 43.500 euro
-
Primele imagini cu noul Nissan Leaf: crossover electric cu 600 km autonomie
-
Deschizător de drumuri
-
Ford vrea să patenteze o transmisie manuală pentru vehicule electrice
-
Acesta este noul Nissan Micra: hatchback exclusiv electric înrudit cu Renault 5 E-Tech
S-au tampit de tot si italienii astia. In loc sa se concentreze pe actiuni care sa scoata Chrysler din hazna, ei isi pierd timpul si isi risipesc banii pe un model care e ca si condamnat pe perioada de criza. Ca sa nu mai spun ca o asemenea masina nu se face din bucati. O supersportiva ar trebui sa fie gandita de la bun inceput cu motorul ei...
Ferrai face motoare proaste.
comentariile tale nu mai sunt demult obiective, nu faci decat sa-ti exprimi frustrarea personala importiva a tot ce-i american;
n-ar stica sa mai pui mana pe o carte de istorie.. si nu uita ca tot datorita lor ai posibilitatea sa comentezi pe un forum... mai gandeste-te
Revenind, Dodge + Ferrari = struţocămilă.