Dieter Zetsche ar putea pierde sefia Mercedes
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Suprematia lui Dieter Zetsche in fruntea Mercedes este pusa la indoiala, desi la mijlocul lui februarie membrii consiliului de conducere i-au prelungit mandatul in fruntea companiei pana in 2013.
Oficialii Daimler par a fi deranjati de cumulul de functii al germanului, care in acest moment este si CEO al grupului Daimler si presedinte al Mercedes-Benz. "Rolul dublu este complet inacceptabil ca solutie pe termen lung", a declarat un membru al consiliului de conducere.
Acelasi oficial s-a plans si de faptul ca marja de operare fixata de Zetsche pentru anul in curs a fost complet nesatisfacatoare, sugerand astfel indepartarea acestuia de la conducerea Mercedes.
Un potential inlocuitor pentru Zetsche in fruntea Mercedes ar putea fi Wolfgang Bernhard, revenit recent in tabara nemtilor ca sef al departamentului de productie. Bernhard a mai cochetat cu functia de presedinte in 2004, atunci cand numirea sa a fost contestata de sindicatele Mercedes.
via | egm
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Honda a început să vândă piese de la unele dintre cele mai faimoase mașini de curse ale sale, obiecte de colecție semnate, artefacte rare și mașini de curse complete. (02.04)
-
Aston Martin a obținut o finanțare de 125 milioane de lire sterline (aproximativ 150 milioane de euro) în timp ce se confruntă cu pierderi în creștere și cu tarife impuse de președintele american Donald Trump. (01.04)
-
Mansory, celebra casă de tuning specializată în modificarea automobilelor de lux și supercaruri, a dezvăluit recent o versiune modificată a modelului Bentley Continental GT 2025. Aceasta marchează prima intervenție a Mansory asupra noului model britanic. (01.04)
-
Prețuri noua Mazda 6e în România: start de la 43.500 euro
-
Deschizător de drumuri
-
Noul Renault 4 electric poate fi comandat în România: start de la 28.900 de euro
-
(P) Programul Rabla 2025: Cum să-ți schimbi mașina cu ajutorul finanțării 123Credit.ro
-
FOTOSPION: Primele imagini cu viitorul Seat Ibiza facelift
Comentarii (1)