Dacia Duster iese pe piata in luna mai
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Dacia va aduce la Salonul Auto de la Geneva, in premiera mondiala, SUV-ul Duster, modelul urmand sa fie mai apoi comercializat in Romania. Potrivit unor declaratii oficiale facute de Jaques Chauvet, presedintele consiliului de administratie al Dacia, SUV-ul va putea fi testat de jurnalisti in luna aprilie, urmand ca o lansare comerciala sa aiba loc in mai.
Despre pretul de la care va porni modelul 4x4, Chauvet nu a spus decat ca va fi o valoare foarte buna, raportul fiind acelasi cu cel al modelului Logan. Nu exista informatii nici despre numarul de unitati pe care francezii vor sa le produca anual la Pitesti, Chauvet declarand ca exista in prezent o flexibilitate mare a capacitatii de asamblare, care se va adapta in functie de cerere.
Planurile de viitor ale constructorului roman de automobile sunt din ce in ce mai indraznete, Fabrice Cambolive, directorul comercial Dacia lasand sa se inteleaga saptamana trecuta ca sunt luate in calcul alte doua noi modele. Chauvet nu a oferit prea multe detalii in acest sens, insa a recunoscut ca Dacia isi mentine filosofia low-cost, incercand sa pastreze un pret redus.
via | mediafax
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Intern
-
Noua gamă a modelului Megane E-Tech electric poate fi comandată în România. Clienții au la dispoziție nivelul de echipare Techno, dar și varianta sportivă Esprit Alpine. (02.04)
-
Vânzările de mașini noi din România au crescut cu peste 8% în martie, potrivit noilor date furnizate de Asociația Constructorilor de Automobile din România. Totodată, Toyota și Skoda sunt pe podium în clasamentul mărcilor. (02.04)
-
Centrul de dezvoltare software înființat de BMW Group și NTT Data, la Cluj Napoca, și-a triplat deja echipa, la doar 9 luni de la înființare. Până la finalul anului, aici vor lucra peste 500 de specialiști IT. (02.04)
-
Prețuri noua Mazda 6e în România: start de la 43.500 euro
-
Deschizător de drumuri
-
Noul Renault 4 electric poate fi comandat în România: start de la 28.900 de euro
-
(P) Programul Rabla 2025: Cum să-ți schimbi mașina cu ajutorul finanțării 123Credit.ro
-
FOTOSPION: Primele imagini cu viitorul Seat Ibiza facelift
Nu ar fi rau daca s-ar putea opta pentru un motor de vreo 150 CP.
Qashqai si Koleos vin cu dotari premium gen card Maini libere , BOSE sound system si motoare puternice (2.0 dci 150 / 175 cp). Sunt masini pentru cei care vor imagine de marca. DUSTER va fi in consecinta pe un segment de pret diferit.
Motorul de 105 cai este mai mult decat suficient avand in vedere ca masina nu va fi cu mult mai grea decat un Megane :)
Sa ne uitam la UK si sa devenim la fel de mandrii de marcile noastre asa cum sunt si ei de ale lor.
Numai bine.
Nu e vina noastra ca tu nu stii ce inseamna "All Mode 4x4" si ca n-ai avut nici macar o zi in viata ta activitati "outdoor" cu un tot-teren...
Cum să nu te scoată din zăpadă, când micuţul Ignis cu tracţiune 4x4 permanentă cu vâscocuplu (oarecum similar cu Auto de pe Duster) poate să iasă din troiene?
Eu parchez maşina în locurile în care nu s-a curăţat zăpada.
Până la 30 cm de zăpadă nu-i nici o problemă.
Duster mai are în plus modul Lock pentru condiţii grele (zăpadă, noroi) aşa că o să facă legea în condiţii de aderenţă scăzută, echipată cu cauciucuri adecvate.
Motoarele nu sunt mari întradevăr, dar nici masa maşinii nu e prea mare aşa că se va descurca. Ignis are 1100 kg şi un motor de 99 de cai şi este destul de sprinţar.
Referitor la preţ, Suzuki Ignis 4x4 varianta de vârf (motor pe benzină) cu toate taxele a fost aproape 15000 EUR (aşa cum este acum SX4).
Dacă Duster se încadrează în acest preţ în versiunea de vârf (motor pe benzină) va da lovitura pe piaţă.
si stand ei asa ca la dentist, Dacia va spune "priviti si invatati !"