China va fi cea mai mare piata auto din lume in 2009
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Expertii financiari se asteapta ca piata auto din China sa devina, in premiera mondiala, cea mai mare piata auto din lume. Aceasta analiza a fost facuta in baza tendintelor actuale ale consumatorilor din China, care ar putea cumpara intre 12 si 13 milioane de automobile in decursul acestui an. Pana acum, chinezii au cumparat aproximativ 9.66 milioane de vehicule in primele noua luni ale acestui an, potrivit China Association of Automobile Manufacturers – echivalentul chinez al APIA.
Pana saptamana viitoare, chinezii vor atinge pragul de 10 milioane de vehicule cumparate in 2009. Analistii din China estimeaza ca vanzarile de automobile vor atinge un varf in cel de-al patrulea segment al acestui an, motiv pentru care vanzarea de 12-13 milioane de vehicule in China in 2009 devine un lucru din ce in ce mai aproape de realitate.
Sfarsitul anului 2009 aduce in China incheierea unei politici de injumatatire a taxelor pentru modelele de clasa mini. Totodata, in aceasta perioada se va desfasura Salonul Auto de la Guangzhou, cel mai important eveniment de acest gen din China.
Salonul Auto de la Guangzhou va aduce numeroase modele noi pe piata in crestere din China, lucru care va mari numarul de automobile vandute in aceasta tara in 2009. Pe langa vehiculele importate, China a produs 10 milioane de automobile proprii, care au fost impartite intre piata indigena si export.Via | Gasgoo
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Economic
-
Comisia Europeană a amendat 15 producători de automobile, după ce aceștia au participat la un cartel de reciclare a vehiculelor vreme de 15 ani. Amenda cumulată pe care trebuie să o plătească toți acești producători valorează 458 milioane euro. (02.04)
-
Ferrari va majora prețurile mașinilor sale cu 10% ca urmare a noilor tarife de 25% pentru producătorii din afara Statelor Unite anunțate de președintele Donald Trump. Creșterea de prețuri va fi valabilă doar pentru această țară. (28.03)
-
Tesla va intra oficial pe piața din Arabia Saudită începând de luna viitoare. Cu această ocazie va fi organizat și un eveniment de lansare în capitala statului din Orientul Mijlociu. (27.03)
-
Prețuri noua Mazda 6e în România: start de la 43.500 euro
-
Primele imagini cu noul Nissan Leaf: crossover electric cu 600 km autonomie
-
Deschizător de drumuri
-
Ford vrea să patenteze o transmisie manuală pentru vehicule electrice
-
Acesta este noul Nissan Micra: hatchback exclusiv electric înrudit cu Renault 5 E-Tech
in ultimu timp numa A4L si seria 5 mai doresc.........
NU S-AU INVENTAT PREZERVATIVELE PENTRU NATIA ASTA ASIATICA?