BMW si Porsche cer imprumut de la statul german?
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Doi dintre cei mai mari constructori auto ai Germaniei, BMW si Porsche, se pregatesc sa ceara ajutor financiar din partea statului pentru a putea sa treaca peste problemele generate de criza financiara mondiala. Conform publicatiei saptamanale Der Spiegel, BMW si Porsche nu au inaintat inca o cerere oficiala in acest sens, insa este doar o chestiune de timp pana cand aceasta va fi inaintata guvernului.
"Directorul financiar al celor de la Porsche, Holger Haerter, a vizitat sediul bancii nationale KfW de la Frankfurt pentru a sonda sansele pe care le are Porsche de a obtine un credit de stat. Vorbim de circa un miliard de euro. De asemenea, BMW s-a interesat de conditiile obtinerii unui credit de statin cadrul planului de relansare a economiei germane", sustin jurnalistii uneia dintre cele mai importante reviste din Germania.
Sansele Porsche de a primi un astfel de ajutor sunt minime in conditiile in care compania germana a contractat recent un credit de 10 miliarde de euro din partea unor institutii bancare germane importante.
Conform unor surse citate de Der Spiegel, Porsche ar putea sa primeasca suma dorita doar in conditiile in care alianta cu Volkswagen ar deveni realitate. Deocamdata insa, discutiile dintre cele doua parti au ajuns in impas.In ceea ce ii priveste pe cei de la BMW, compania germana a intrat recent pe bilant negativ, gama proprie de modele nefiind una foarte potrivita pentru o criza financiara de mari proportii. Constructorul munchenez a anuntat ca va renunta la 900 de posturi dintre cele actuale, astfel ca un ajutor de stat ar putea fi argumentat prin pastrarea celorlalte posturi in organigrama BMW.
Fondurile totale pe care banca centrala a Germaniei le va oferi companiilor in dificultate se ridica la 115 de miliarde de euro.
via | Spiegelonline
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Economic
-
Ford Ranger a fost cel mai bine vândut pick-up în Europa, în 2024. Este pentru al 10-lea an consecutiv când modelul americanilor ocupă prima poziție în segmentul său. (13.02)
-
Tesla a fost depășită pe piața mașinilor electrice din Germania de alte 3 mărci în luna ianuarie. Vânzările mărcii americane s-au prăbușit în prima lună a anului din cauza acțiunilor politice ale lui Elon Musk. (10.02)
-
Un nou raport financiar arată că Ford a înregistrat pierderi de peste 5 miliarde de dolari în 2024. Constructorul american se așteaptă să piardă și mai mulți bani în 2025. (10.02)
-
Noua Dacia Duster Redust Sport: versiune tunată cu preț de peste 50.000 euro
-
Noul Volvo XC60 facelift: sistem multimedia mai rapid și materiale noi la interior
-
Primele imagini cu noul Mitsubishi Grandis, fratele geamăn al lui Renault Symbioz
-
BYD va produce mașini electrice în Europa din octombrie
-
Aceasta este noua Kia EV4: debutează în 27 februarie, în variantă hatchback și sedan
Comentarii (0)