Automobile Bavaria - creştere de 18% în segmentul de automobile premium
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Anul trecut, vânzările de automobile BMW în Grupul Bavaria au crescut cu 18% şi au ajuns la 1.434 de unităţi, ceea ce a reprezentat peste 75% din totalul de 1.888 de unităţi vândute în România. Marca MINI a înregistrat o creştere de 50%, Automobile Bavaria comercializând 140 de unităţi în 2011.
Automobile Bavaria Group deţine cea mai mare reţea de dealeri de automobile BMW şi Mini din România. Grupul de dealeri comercializează şi marca de lux Rolls-Royce, iar prin divizia MHS Truck& Bus este importator pentru autocamionele MAN. Pe lângă afacerea din România, grupul şi-a extins investiţiile şi în Germania, unde a inaugurat un showroom Rolls-Royce. În Germania, grupul condus de Michael Schmidt are cinci dealeri grupaţi în zona oraşului Munchen. Autohaus Michael Schimdt GMBh controlează patru dealeri BMW şi Mini, iar Autohaus Baierbrunn efectuează operaţiuni de service pentru BMW, Mini şi automobile rulate. Cifra de afaceri pentru operaţiunile din Germania a fost de 75 milioane de euro în 2011.
Pentru 2012, grupul Automobile Bavaria estimează o creştere de 20% pentru activitatea din Germania.Cele mai căutate modele BMW au fost cele din gama X (X1, X3, X5 şi X6). Acestea au generat peste 65% din vânzările de automobile BMW. La marca Mini cel mai căutat model este Mini One. Marca de lux Rolls-Royce a avut doi clienţi anul trecut, Automobile Bavaria livrând un model Phantom şi un model Ghost. Automobile Bavaria derulează şi operaţiuni de comercializare pentru automobile rulate. Vânzările pe acest segment au înregistrat o creştere de 10%.
În segmentul autovehiculelor comerciale, camioanele au fost vedetele anului 2011. MHS Truck&Bus, importatorul MAN în România a înregistrat o creştere de 80% cu un volum total de 884 de unităţi vândute. În ceea ce priveşte camioanele rulate, volumul a fost de 400 de unităţi vândute. Cifra de afaceri înregistrată de MHS Truck&Bus a fost de 100 milioane de euro.
via | Automobile Bavaria
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Economic
-
Constructorul german de automobile a încheiat primul trimestru din 2025 pe primul loc în topul vânzărilor de mașini electrice, în Europa. Tesla este pe locul secund. (23.04)
-
Tesla a pus capăt comenzilor lui Model S și Model X pe piața din China, ca urmare a noilor taxe vamale impuse de președintele american Donald Trump. (15.04)
-
Uniunea Europeană și China au demarat negocieri pe tema găsirii unei noi soluții care să înlocuiască taxele vamale pentru mașinile electrice venite din China. Cel mai probabil, soluția ar putea consta în stabilirea unor prețuri minime. (11.04)
-
Noul Volvo S90 facelift: display central de 11.2 inch și versiune PHEV cu 80 km autonomie electrică
-
Acesta este noul Subaru Outback: două motorizări cu până la 260 CP
-
Hyundai prezintă o nouă generație de motoare hibride: consum mai mic cu 45%
-
Renault a dezvoltat un sistem hibrid care poate fi montat în mașinile electrice
-
Noi detalii despre Mazda EZ-60: versiune cu motor termic pe post de generator
Comentarii (1)