Alianta dintre Chrysler si Fiat a primit unda verde de la justitia americana
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Curtea Suprema de Justitie din Statele Unite ale Americii a dat unda verde vanzarii bunurilor Chrysler catre grupul Fiat. In noua sa forma, compania Chrysler va fi controlata in proportie de 68% de un trust de pensii al sindicatului United Auto Workers din Statele Unite ale Americii. Grupul Fiat va detine un pachet de 20% din actiunile Chrysler, pe cand guvernele din Canada si Statele Unite ale Americii vor controla 12% din noua companie.
Atat oficialii Chrysler, cat si presedintele american Barack Obama, i-au rugat pe magistratii din Curtea Suprema de Justitie sa permita vanzarea bunurilor Chrysler conform planului, deoarece orice intarziere putea sa pericliteze parteneriatul dintre compania Chrysler si grupul Fiat. Vanzarea bunurilor Chrysler catre grupul Fiat va avea loc pana in data de 15 iunie. Chrysler pierde 100 de milioane de dolari in fiecare zi din cauza opririlor de productie.
Curtea Suprema de Justitie a respins astfel plangerile la adresa parteneriatului dintre Chrysler si Fiat. Paratii erau reprezentantii unui fond de pensii din Indiana, care au considerat ca oficialii Chrysler se gragesc si ca vanzarea bunurilor companiei americane catre grupul Fiat incalca principiile legii falimentului.
In aceasta situatie, magistratii din Curtea Suprema de Justitie aveau doua optiuni – lichidarea imediata a companiei Chrysler, sau permiterea vanzarii bunurilor Chrysler catre grupul Fiat.Via | MotorAuthority | AP
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Industrie
-
Mini își revizuiește planurile sale de electrificare din cauza ritmului prea mic al vânzărilor de mașini electrice. Motoarele termice vor face parte din ofertă și după 2030. (18.04)
-
Constructorul italian de automobile anunță un nou nivel de echipare de bază pentru SUV-ul Grecale. Acesta înlocuiește vechiul nivel GT și se numește chiar Grecale. Motorizarea este una mild-hybrid și oferă 300 de cai putere. (18.04)
-
Porsche a stabilit un nou record pe Nürburgring pentru mașinile cu transmisie manuală cu noul 911 GT3. Pilotul de uzină Jorg Bergmeister a reușit să înregistreze un timp de 6:56.294 cu un 911 GT3 din 2025 echipat cu transmisie manuală în 6 trepte. (18.04)
-
Noul Volvo S90 facelift: display central de 11.2 inch și versiune PHEV cu 80 km autonomie electrică
-
Acesta este noul Subaru Outback: două motorizări cu până la 260 CP
-
Renault a dezvoltat un sistem hibrid care poate fi montat în mașinile electrice
-
Hyundai prezintă o nouă generație de motoare hibride: consum mai mic cu 45%
-
Noi detalii despre Mazda EZ-60: versiune cu motor termic pe post de generator
Comentarii (0)