- Home
- ŞTIRI
- TEST DRIVE
-
Maşini noi
- Topul celor mai economice mașini de oraș
- Cele rapide masini sub 30000 euro
- Topul mașinilor cu cele mai mari consumuri
- Top mașini diesel cu un consum incredibil de mic
- Topul mașinilor de oraș cu cel mai mare portbagaj
- Top SUV-uri cu cel mai mare portbagaj
- Cele mai mici mașini disponibile pe piața din România
- Cele mai mari mașini disponibile pe piața din România
- Cele mai scumpe mașini disponibile la vânzare în România
- Cele mai ieftine mașini din România
- Cele mai ieftine SUV-uri mici din România
- Topul mașinilor electrice cu cele mai mari baterii disponibile la noi în țară
- Cele mai scumpe mașini electrice disponibile în România
- Cele mai ieftine mașini electrice disponibile în România
- RETRO
- Login
Williams prezinta primele update-uri pentru 2009
Publicat Joi, 13.11.2008
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Aeroportul Kemble din Marea Britanie a fost miercuri gazda primei demonstratii cu un monopost in configuratia pentru 2009.
Aflat la debutul sau intr-un monopost de Formula 1, vicecampionul Formulei 3, Jonathan Kennard, a testat monopostul FW30 al echipei Williams intr-o configuratie a aripilor specifica sezonului 2009.
Noul regulament aerodinamic ce va intra in vigoare in sezonul 2009, a fortat echipele sa opereze modificari majore ale aripilor, acestea fiind mult simplificate. Astfel, aripa fata este mai scurta si mai lata, pilotii urmand sa fie capabili sa efectueze ajustari ale unghiului acesteia chiar in timpul curselor.
In schimb, aripa spate a devenit mai lata fata de sezonul recent incheiat. Acestea sunt numai primele efecte ale noului regulament, viitoarele retusuri urmand sa aiba loc odata cu aparitia sistemului KERS si a pneurilor slick. Obiectivul acestor modificari este imbunatatirea semnificative a sanselor de depasire, pilotii urmand sa fie capabili sa stea mult mai aproape de pilotii din fata.
Circuitul de la Barcelona va fi saptamana viitoare gazda unui test la care vor participa cele mai multe echipe din Formula 1. Se anticipeaza ca mai multe echipe vor prezenta la randul lor primele versiuni ale monoposturilor pentru sezonul 2009.
Adauga un comentariu
Trimite-ne mesajul tău
Comentarii (3)