- Home
- ŞTIRI
- TEST DRIVE
-
Maşini noi
- Topul celor mai economice mașini de oraș
- Cele rapide masini sub 30000 euro
- Topul mașinilor cu cele mai mari consumuri
- Top mașini diesel cu un consum incredibil de mic
- Topul mașinilor de oraș cu cel mai mare portbagaj
- Top SUV-uri cu cel mai mare portbagaj
- Cele mai mici mașini disponibile pe piața din România
- Cele mai mari mașini disponibile pe piața din România
- Cele mai scumpe mașini disponibile la vânzare în România
- Cele mai ieftine mașini din România
- Cele mai ieftine SUV-uri mici din România
- Topul mașinilor electrice cu cele mai mari baterii disponibile la noi în țară
- Cele mai scumpe mașini electrice disponibile în România
- Cele mai ieftine mașini electrice disponibile în România
- RETRO
- Login
McLaren ar putea utiliza doua masini diferite in 2009
Publicat Miercuri, 25.06.2008
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Regulamentul tehnic al Formulei 1 prevede pentru sezonul viitor introducerea sistemului de recuperare a renergiei (KERS), iar din aceasta cauza masinile vor avea o greutate sporita. CEO-ul McLaren, Martin Whitmarsh, considera ca cele mai importante aspecte vor fi ampatamentul si centrul de greutate.
"Cred ca provocarea pentru ingineri este sa dezvolte un sistem KERS care sa poata fi rulat pe toate circuitele si care sa-i ofere un avantaj in privinta timpilor, dar asta nu este usor. Echipele iau in considerare mai multe optiuni", a declarat Whitmarsh.
Presa internationala sustine ca una dintre optiunile pe care le analizeaza McLaren este utilizarea a doua tipuri de masini cu design diferit. Rugat sa comenteze aceste informatii, Whitmarsh a ocolit un raspuns clar. "Ne gandim la multe lucruri diferite, dar muncim din greu pentru a avea cea mai buna solutie pentru fiecare circuit. Asa cum va imaginati, ca orice alta echipa din F1, McLaren nu va dezvalui ce face, dar inevitabil trebuie sa incerci sa acoperi toate variantele".
In acelasi timp, directorul tehnic al echipei Force India, Mike Gascoyne, considera ca introducerea tehnologiei KERS nu inseamna ca Formula 1 este "verde". "Vom arunca bateriile la gunoi dupa fiecare cursa. Este Formula 1 verde in mod particular? In niciun caz", a precizat Gascoyne.
Adauga un comentariu
Trimite-ne mesajul tău
Comentarii (1)