Mini Rocketman nu va intra în producţie
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Conceptul MINI Rocketman nu va avea şi o versiune de serie, anunţă englezii de la Car Magazine. Aparent, modelul de 3.419 milimetri necesita o investiţie serioasă pentru dezvoltarea structurii de siguranţă. Cei de la BMW Group au renunţat la acest proiect din cauza costurilor, dar conceptul Rocketman ar putea trăi mai departe în gama Mini prin elementele de design prezentate, conceptul având şi rol de inspiraţie pentru viitorul hatchback de la Mini.
Problema lui Mini Rocketman era legată atât de dimensiunile sale compacte, cât şi de ampatamentul său generos, iar toate acestea adunate aduceau costuri ridicate şi pentru dezvoltarea suspensiei în vederea îmbunătăţirii stabilităţii şi manevrabilităţii. Versiunea de serie a lui Rocketman era aşteptată să debuteze în 2016.
Rocketman era în pericol încă din vara anului trecut, costurile sale de producţie fiind ridicate din cauza necesităţii mutării producţiei în altă uzină. Primele zvonuri care vizau versiunea de serie a lui Rocketman anunţau utilizarea platformei viitorului BMW i3, dar informaţiile respective n-au fost confirmate niciodată de oficialii BMW Group.
Via | CarMagazine
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Mini in Romania
-
Mini Cabrio facelift Preţ: 22.432 - 39.378 €
-
Mini Clubman Preţ: 23.622 - 39.309 €
-
Mini Countryman Preţ: 27.489 - 40.915 €
-
Mini Hatch 3 usi facelift Preţ: 19.219 - 35.213 €
-
Mini Hatch 5 usi facelift Preţ: 20.171 - 30.524 €
Ultimele stiri din Modele noi
-
Nissan urmează să-și mărească gama de mașini electrice cu un nou model de oraș. Noua mașină va fi înrudită la nivel tehnic cu viitorul Renault Twingo. (01.04)
-
Toyota a lansat două versiuni noi pentru Hilux. Pentru prima dată în istoria modelului, camioneta japonezilor primește acum o versiune cu un motor mild-hybrid de 48 de volți. (31.03)
-
Skoda a publicat o imagine teaser cu noul Elroq RS, versiunea de performanță a crossover-ului electric. Noul model va fi prezentat oficial la începutul lui aprilie. (28.03)
-
Prețuri noua Mazda 6e în România: start de la 43.500 euro
-
Primele imagini cu noul Nissan Leaf: crossover electric cu 600 km autonomie
-
Deschizător de drumuri
-
Ford vrea să patenteze o transmisie manuală pentru vehicule electrice
-
Acesta este noul Nissan Micra: hatchback exclusiv electric înrudit cu Renault 5 E-Tech
Comentarii (0)