Jaguar aniversează 50 de ani de la debutul lui E-Type
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Englezii de la Jaguar au anunţat că vor sărbători cinci decenii de la debutul lui E-Type în mai multe locuri în decursul acestui an. Mai precis, prima aniversare va avea loc la Salonul Auto de la Geneva, după care vor merge la Festivalul de la Goodwood, la Concursul de Eleganţă de la Pebble Beach şi la Nurburgring Old Timer Grand Prix. De asemenea, Jaguar va participa la o pleiadă de evenimente pentru clienţi şi dealeri la nivel mondial unde vor sărbători aniversarea modelului lor iconic.
Celebrul E-Type, lansat sub numele de XK-E, a apărut pe piaţă în 1961. Graţie proporţiilor sale ideale, modelul este un exponat la Muzeul de Artă Modernă din New York. La vremea sa, modelul era cunoscut pentru performanţele deosebite şi pentru preţul relativ accesibil în comparaţie cu oferta. Enzo Ferrari a declarat că E-Type este "cea mai frumoasă maşină din lume", iar fondatorul mărcii Ferrari nu a fost niciodată generos cu complimentele la adresa altor producători.
Printre proprietarii celebri de E-Type se numără Brigitte Bardot, George Best, Tony Curtis şi Steve McQueen.Debutul lui E-Type în faţa presei a avut loc la restaurantul Parc des Eaux Vives din Geneva pe 15 martie 1961. Cererea pentru drivetest din partea jurnaliştilor a fost atât de mare încât Sir Willam Lyons i-a cerut şoferului de test senior, Norman Dewis, aducă peste noapte un E-Type din Coventry. La momentul lansării, E-Type era cea mai rapidă maşină de serie din lume. Modelul britanic a fost ţinut la vânzare 14 ani şi s-a vândut în peste 70.000 de exemplare, ceea ce l-a transformat pe E-Type în primul model sport vândut în volume mari din Europa.
Via | Auto-Media
Citeşte şi...
Adauga un comentariu
Modele Jaguar in Romania
-
Jaguar E-Pace Preţ: 30.940 - 59.738 €
-
Jaguar F-Pace Preţ: 46.320 - 86.160 €
-
Jaguar F-Type Coupe facelift Preţ: 59.500 - 143.395 €
-
Jaguar F-Type facelift Preţ: 66.640 - 149.940 €
-
Jaguar i-Pace Preţ: 77.945 - 101.745 €
-
Jaguar XE Preţ: 39.000 - 57.715 €
-
Jaguar XJ facelift Preţ: 83.776 - 109.480 €
Ultimele stiri din General
-
Honda este interesată să reia negocierile cu Nissan, însă impune o condiție pentru ca acest lucru să se întâmple. Makoto Uchida, CEO-ul Nissan, trebuie să plece din funcție. (18.02)
-
Ferrari își răsplătește toți angajații cu un bonus de peste 14.000 euro datorită performanțelor financiare din anul precedent. Marca italiană este compusă în prezent din circa 5000 de angajați. (17.02)
-
Potrivit unor noi informații apărute în presa germană, Volkswagen și Audi își vor amâna planurile de electrificare din cauza tranziției lente către mașini electrice. Cele două mărci își vor reînnoi investițiile în modele noi cu motoare termice. (17.02)
-
Noua Dacia Duster Redust Sport: versiune tunată cu preț de peste 50.000 euro
-
Noul Volvo XC60 facelift: sistem multimedia mai rapid și materiale noi la interior
-
Primele imagini cu noul Mitsubishi Grandis, fratele geamăn al lui Renault Symbioz
-
BYD va produce mașini electrice în Europa din octombrie
-
Aceasta este noua Kia EV4: debutează în 27 februarie, în variantă hatchback și sedan
Comentarii (6)